Ενημέρωση φοιτητών/τριών Σχολής ΔΙΤΟΥΦΕ για 2024-25

Φοιτητικά Νέα Φοιτητική Ζωή Στέγαση Σπουδές

Η ΥΣΦΕ στη βάση των αποφάσεων της Συγκλήτου και μετά από συνεννόηση με τη Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας ενημερώνει τους φοιτητές/τριες της Σχολής για τα ακόλουθα:

Ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων

Τα μαθήματα όλων των προγραμμάτων πτυχίου της Σχολής ΔΙΤΟΥΦΕ θα προσφέρονται από το Σεπτέμβρη 2024 στο κτίριο της Σχολής στην Πάφο σύμφωνα με το προσχέδιο ωρολογίου προγράμματος που επισυνάπτεται (πατήστε εδώ).

Τα μαθήματα της Σχολής στην Πάφο αρχίζουν τη Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2024. Οι εγγραφές σε μαθήματα για υφιστάμενους φοιτητές/τριες της Σχολής θα γίνουν, όπως για όλα τα προγράμματα, τον Ιούλιο 2024. Οι εγγραφές μαθημάτων για νεοεισερχόμενους φοιτητές/τριες της Σχολής θα γίνουν αργότερα, από 26-30 Αυγούστου 2024.

Στα μαθήματα της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας στη Λεμεσό θα επιτραπεί να εγγράφονται φοιτητές/τριες άλλων Τμημάτων σε ποσοστό όχι πέραν του 10% των θέσεων ακροατηρίου, με προτεραιότητα σε φοιτητές/τριες που θα βρίσκονται επί πτυχίο.

Τρία μαθήματα που έχουν υψηλό ποσοστό αποτυχιών (CFS_221 Χρηματοοικονομική Ι, CFS_203 Εμπόριο Ι, CFS_101 Οικονομικά Ι), θα προσφερθούν κατ’ εξαίρεση για φοιτητές της Σχολής ΔΙΤΟΥΦΕ την τρέχουσα θερινή περίοδο στη Λεμεσό. Η θερινή περίοδος αρχίζει στις 10 Ιουνίου και διαρκεί μέχρι τις 31 Ιουλίου 2024. Οι εγγραφές θα γίνονται 6 με 7 Ιουνίου 2024 με βάση ωρολόγιο που θα ανακοινωθεί προσεχώς.

Διαμονή

Α) Φοιτητές/τριες που επιθυμούν να ενοικιάσουν και να διαμένουν στην Πάφο κατά τη φοίτησή τους, έχουν τις εξής επιλογές:

1) Διαμερίσματα τύπου στούντιο στη φοιτητική εστία του Δήμου Πάφου, που βρίσκεται δίπλα από το κτίριο της Σχολής. Η εστία θα είναι έτοιμη στα μέσα Σεπτεμβρίου 2024 και έχει δυναμικότητα 200 ατόμων. Τα στούντιο είναι επιπλωμένα και εξοπλισμένα και η κατανομή τους θα γίνει, σε συνεννόηση με το Δήμο Πάφου, μέσω του Γραφείου Στέγασης του Πανεπιστημίου. Με βάση τη μοριοδότηση κοινωνικοοικονομικής κατάστασης και στο πρότυπο των διαδικασιών για τη φοιτητική εστία Απολλώνια της ΙΑΚ (Λεμεσός).  Όσα άτομα έχουν πρόσφατα υποβάλει αίτηση για μοριοδότηση, θα κληθούν στα τέλη Ιουνίου να δηλώσουν προτίμηση εστίας ή επιδόματος ενοικίου.  Τα δωμάτια στην εστία θα κατανεμηθούν στα τέλη Ιουνίου 2024 με κριτήριο την κατάταξη μοριοδότησης μέχρι εξαντλήσεως. Στο στάδιο της υποβολής προτιμήσεων θα υπάρξει ακριβής πληροφόρηση για τις χρεώσεις. Άτομα που για οποιοδήποτε λόγω δεν υπέβαλαν αίτηση μοριοδότησης, θα μπορούν να το πράξουν στα μέσα Ιουλίου μαζί με τους νεοεισερχόμενους φοιτητές/τριες.

2) Επίδομα ενοικίου ύψους €250/μήνα για 10 μήνες (Σεπτέμβρης 2014-Ιούνης 2025) για άτομα που θα συγκεντρώσουν τουλάχιστον 12 μόρια, δεν θα έχουν λάβει δωμάτιο εστίας και θα ενοικιάσουν ιδιωτικά (μόνοι ή με άλλα άτομα).  Άτομα που για οποιοδήποτε λόγω δεν υπέβαλαν αίτηση μοριοδότησης, θα μπορούν να το πράξουν στα μέσα Ιουλίου μαζί με τους νεοεισερχόμενους φοιτητές/τριες.

Η αγορά ιδιωτικών διαμερισμάτων στη Πάφο έχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα και καλύτερες τιμές σε σχέση με τη Λεμεσό. Στην σελίδα που έχει δημιουργήσει στο Facebook η Φοιτητική Ένωση σε συνεργασία με το Γραφείο Στέγασης θα προστίθενται διαρκώς ιδιωτικά διαμερίσματα προς ενοικίαση. Συστήνουμε όπως η αναζήτηση ιδιωτικού διαμερίσματος από ενδιαφερόμενα άτομα γίνει από τον Ιούλιο και μετά. Το Γραφείο Στέγασης και η Φοιτητική Ένωση θα προσφέρουν συμβουλευτική καθοδήγηση και βοήθεια.

Β) Φοιτητές/τριες που επιθυμούν να συνεχίσουν να διαμένουν στη Λεμεσό και να πηγαινοέρχονται στην Πάφο μόνο για τα μαθήματα, με βάση τη μοριοδότηση που εξασφαλίζουν έχουν δικαίωμα να επιλέξουν να μένουν σε εστία στη Λεμεσό ή να ενοικιάζουν στη Λεμεσό και να λαμβάνουν το επίδομα ενοικίου (12 μόρια και άνω).

Για περισσότερες πληροφορίες, housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002380

Διακίνηση

Έξω από το κτίριο της Σχολής στην Πάφο υπάρχουν στάσεις λεωφορείων, τόσο για αστικά όσο και υπεραστικά δρομολόγια.  Τα ακριβή δρομολόγια προς και από την Πάφο φαίνονται στην ιστοσελίδα της εταιρείας https://intercity-buses.com/routes/

Καφετέρια

Στο κτίριο της Σχολής θα λειτουργεί από το Σεπτέμβρη 2024 καφετέρια υπό τη διαχείριση της γνωστής αλυσίδας MIKEL. Η καφετέρια πέρα από ροφήματα θα προσφέρει είδη σνακ και κάποια είδη φαγητού. Για περισσότερες πληροφορίες, elias.vasiliou@cut.ac.cy, τηλ. 25 002415

Συμβουλευτική καθοδήγηση

Γνωρίζουμε ότι κάθε φοιτητής/τρια αντιμετωπίζει διαφορετικές ακαδημαϊκές και προσωπικές περιστάσεις. Ενόψει και της μετακίνησης στην Πάφο, ενθαρρύνουμε τους φοιτητές/τριες που έχουν μεγάλο αριθμό αποτυχιών ή/και αντιμετωπίζουν κοινωνικο-οικονομικές δυσκολίες να επικοινωνήσουν με την Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας και αν επιθυμούν να διευθετήσουν συνάντηση συμβουλευτικής καθοδήγησης (studies@cut.ac.cy).