Λαϊκά παραμύθια από την Κύπρο και μεσαιωνικά παραδοσιακά τραγούδια

Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού (Προαύλιο)

19 Οκτωβρίου 2018       19:30 - 20:30

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει στις Ευρωπαϊκές Ημέρες Κληρονομιάς 2018 και σας προσκαλεί στην αφήγηση λαϊκών παραμυθιών από την πανεπιστημιακό - αφηγήτρια Ζωή Χατζηβασιλείου:

• «Ο Τσαγγάρης τζι ο Βασιλέας»
  • «Ο Σπανός τζαι οι σαράντα Δράτζιοι»
  • «Το Πιθκαυλούιν»

Τα παραμύθια είναι διασκευές της κας Χατζηβασιλείου από καταγραφές του Νέαρχου Κληρίδη από το βιβλίο του «Κυπριακά Παραμύθια».

Θα ακολουθήσουν μεσαιωνικά παραδοσιακά τραγούδια από το φωνητικό σύνολο του Πανεπιστημίου με μαέστρο τη Δρα Έφη Ιωαννίδου.

Μετά την εκδήλωση η Βιβλιοθήκη θα είναι ανοικτή μέχρι τις 10:00 μμ. για γνωριμία με το κοινό.

Η παράσταση είναι κατάλληλη για παιδιά από 5 χρονών και για ενήλικες.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής:
τηλ. 25002453/25002209

Πρόσκληση.

Λαϊκά παραμύθια από την Κύπρο και μεσαιωνικά παραδοσιακά τραγούδια

• «Ο Τσαγγάρης τζι ο Βασιλέας»
  • «Ο Σπανός τζαι οι σαράντα Δράτζιοι»
  • «Το Πιθκαυλούιν»

Η παράσταση είναι κατάλληλη για παιδιά από 5 χρονών και για ενήλικες.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής:
τηλ. 25002453/25002209

Πρόσκληση.