ENGINITE: “ENGineering and Industry Innovative Training for Engineers”

Η εναρκτήρια συνάντηση του ευρωπαϊκού έργου με τίτλο: ENGINITE: “ENGineering and Industry Innovative Training for Engineers” πραγματοποιήθηκε στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στις 7 και 8 Δεκεμβρίου 2017. Η κοινοπραξία του έργου αποτελείται από 7 εταίρους από 4 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες: Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος), Aalborg Universitet (Δανία), CUBEIE L.L.C (Κύπρος), London South Bank University (Αγγλία), Πολυτεχνείο Κρήτης (Ελλάδα), GrantXpert Consulting (Κύπρος), και Useful Simple Projects Limited (Αγγλία).

Ο συντονιστής του έργου είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Επιστημονική υπεύθυνη και συντονίστρια του έργου είναι η Δρ Άντρη Ιωάννου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, και συντονίστρια του Ερευνητικού Εργαστηρίου Αλληλεπίδρασης Cyprus Interaction Lab. Στην τοπική ομάδα, εκ μέρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, συμμετέχουν επίσης οι Δρ Γιάννης Γεωργίου ως διαχειριστής του έργου (Project manager), Καθ. Παναγιώτης Ζαφείρης, Δρ Ιωάννης Βυρίδης, Δρ Στέλιος Γιατρός και Δρ Ηρόδοτος Ηροδότου.

Το ENGINITE προσβλέπει στη δημιουργία και υλοποίηση ενός καινοτόμου προγράμματος επαγγελματικής επιμόρφωσης που θα βοηθήσει τους νεαρούς σε ηλικία απόφοιτους μηχανικούς να αποκτήσουν τις πρακτικές δεξιότητες που απαιτούνται στην ανταγωνιστική αγορά εργασίας.

Συγκεκριμένα, οι νεαροί απόφοιτοι μηχανικοί που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα επαγγελματικής επιμόρφωσης θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία καθώς, μετά από την κατάρτιση που θα λάβουν, θα απασχοληθούν σε εταιρείες, ώστε να εφαρμόσουν τις γνώσεις που θα αποκομίσουν και σε πρακτικό επίπεδο. Η παιδαγωγική προσέγγιση που θα υιοθετηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος επαγγελματικής ανάπτυξης θα βασιστεί στις αρχές της προβληματικοκεντρικής μάθησης (Problem Based Learning approach for teaching and learning).

Κατά τη διάρκεια της εναρκτήριας συνάντησης, πραγματοποιήθηκε σειρά παρουσιάσεων με στόχο την παρουσίαση των οργανισμών που συμμετέχουν στην κοινοπραξία καθώς επίσης και την υλοποίηση των στόχων του έργου προγράμματος ENGINITE από τους:

• Δρ. Άντρη Ιωάννου, συντονίστρια έργου, Καθ. Παναγιώτη Ζαφείρη, Δρ Ιωάννη Βυρίδη, Δρ Στέλιο Γιατρό και Δρ Ηρόδοτο Ηροδότου (από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου)
  • Καθ. Søren Willert (Aalborg Universitet, Δανία)
  • Καθ. Κωνσταντίνο Κομνίτσα και Δρ. Νικόλαο Ξεκουκουλωτάκη (Πολυτεχνείο Κρήτης)
  • Δρ. Αχιλλέας Κωνσταντίνου και Δρ. Έλσα Αριστοδήμου (London South Bank University, Αγγλία)
  • κ. Παναγιώτη Ανδρέου και κ. Ανδρέα Ανδρέου (CUBEIE L.L.C, Κύπρος)
  • Δρ. Στέφανη Αψερού και κ. Χριστίνα Αχιλλέως (GrantXpert Consulting, Κύπρος)
  • κ. Oliver Broadbent (Useful Simple Projects Limited, Αγγλία)

Επιπρόσθετα, κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να οριστικοποιήσουν το πλαίσιο εργασίας και τα χρονοδιαγράμματα, ενώ παράλληλα συζήτησαν και αντάλλαξαν απόψεις, εστιάζοντας στη βέλτιστη διεκπεραίωση των στόχων του ευρωπαϊκού έργου.

Η συνάντηση χαρακτηρίστηκε ως εξαιρετικά επιτυχημένη και όλα τα μέλη του έργου εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για την υψηλή παραγωγικότητα και αποτελεσματικότητα της συνάντησης. Η επόμενη διακρατική συνάντηση της κοινοπραξίας θα πραγματοποιηθεί στο Λονδίνο τον Μάρτιο του 2018.

Το ευρωπαϊκό έργο ENGINITE χρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα ERASMUS+ Στρατηγικές Συμπράξεις για την Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση και ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2017. Το έργο έχει συνολική διάρκεια 2 έτη.

ENGINITE: “ENGineering and Industry Innovative Training for Engineers”

• Καθ. Søren Willert (Aalborg Universitet, Δανία)
  • Καθ. Κωνσταντίνο Κομνίτσα και Δρ. Νικόλαο Ξεκουκουλωτάκη (Πολυτεχνείο Κρήτης)
  • κ. Παναγιώτη Ανδρέου και κ. Ανδρέα Ανδρέου (CUBEIE L.L.C, Κύπρος)