Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου (Ρ.Ι.Κ) των προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 9 Μαρτίου 2018, στο πλαίσιο του μαθήματος «Ευρωπαϊκή Ιστορία και Ιστορία των Μέσων». Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν προπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το πρόγραμμα της επίσκεψης και η ξενάγηση οργανώθηκε από το Τμήμα Δημοσίων και Διεθνών σχέσεων του Ρ.Ι.Κ. Μετά από ένα σύντομο καλωσόρισμα και ενημέρωση των φοιτητών από τον Πρόεδρο του Δ.Σ. του Ρ.Ι.Κ, κο Θανάση Τσώκο και τον Γενικό Διευθυντή κο. Μιχάλη Μαραθεύτη, για το ρόλο που διαδραματίζει η δημόσια ραδιοτηλεόραση, προβλήθηκε στους φοιτητές ντοκιμαντέρ με τίτλο «60 χρόνια Κυπριακή Τηλεόραση»

Επόμενος ομιλητής ήταν ο κος. Πανίκος Χατζηπαναγή, Διευθυντή Ειδήσεων και Επίκαιρων του Ρ.Ι.Κ ο οποίος ανάπτυξε το θέμα «Ιnvest in talent: recruit the best and work with young people». Ο ομιλητής τόνισε στην εισήγηση του την σημασία του λειτουργήματος της δημοσιογραφίας με ιδιαίτερη αναφορά στην ερευνητική δημοσιογραφία η οποία απουσιάζει όπως είπε από τον σημερινό δημοσιογραφικό λόγο.

Τελευταία ομιλήτρια ήταν η κα. Φοίβια Σάββα, Προϊστάμενη Αρχείου  η οποία επεσήμανε ότι «Το αρχείο του Ρ.Ι.Κ αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της ιστορίας της Κύπρου» ενώ τόνισε ιδιαίτερα τη διαλεκτική σχέση του αρχείου του Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου με την ιστορία της Κύπρου και του ευρύτερου ελληνισμού. Οι αναφορές τις υποστηρίχθηκαν με την προβολή αρχειακού υλικού.

Στην συνέχεια, οι φοιτητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο του Ρ.Ι.Κ που περιλαμβάνει έκθεση, με πλήρη τεκμηρίωση, του πιο σημαντικού υλικού, το οποίο χρησιμοποιήθηκε από τη Δημόσια Ραδιοτηλεόραση στο πέρασμα των χρόνων.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη έκλεισε στο Τμήμα Τηλεόρασης όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την μετάδοση του μεσημεριανού δελτίου ειδήσεων.

Συνοδός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν το μέλος του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού  του Τμήματος ΕΣΔ – ΤΕ.ΠΑ.Κ  Δρ. Ευριπίδης Αντωνιάδης.

BalkanMed INNOVA Balkan-Mediterranean Centre for Entrepreneurship and Innovation

Το ΤΕΠΑΚ ανακοινώνει με θλίψη τον θάνατο του πρώην Καθηγητή Ιωάννη Παπαδόπουλου

Διάλεξη με τίτλο «Κυκλική Οικονομία: προκλήσεις και προοπτικές»