Συμμετοχή του Επ. Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ Σώτου Βοσκαρίδη στο “EDUCATION FORUM 2018”στην Αγία Πετρούπολη

Ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Σώτος Βοσκαρίδης συμμετείχε, μετά από πρόσκληση της Επιτροπής Παιδείας της Αγίας Πετρούπολης, στο “Education Forum 2018” http://www.eduforum.spb.ru/ που πραγματοποιήθηκε από τις 26 μέχρι τις 30 Μαρτίου 2018, με συμμετοχή πολλών διακεκριμένων ειδικών παιδαγωγών, επιστημόνων, εκπαιδευτικών, καλλιτεχνών και εκπροσώπων κυβερνήσεων και κοινωνικών φορέων από όλες τις περιφέρειες της Ρωσσικής Ομοσπονδίας καθώς και από 35 άλλες χώρες.

Ο Δρ Βοσκαρίδης έλαβε μέρος στην επίσημη ολομέλεια του “Education Forum 2018”, που πραγματοποιήθηκε στο κτήριο της Προεδρικής Βιβλιοθήκης «Boris Yeltsin», την οποία προσφώνησαν η Υπουργός Παιδείας και Επιστήμης της Ρωσσικής Ομοσπονδίας Olga Vasilyeva και ο Κυβερνήτης της Αγίας Πετρούπολης Georgy Poltavchenko.

Μέσα στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Forum ο Σώτος Βοσκαρίδης, σε διαδοχικές επισκέψεις στην Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης, έδωσε διαλέξεις σε ομάδες εκπαιδευτικών σχετικά με την ερευνητική του εργασία «Εναλλακτικές Μέθοδοι Διδασκαλίας και Μάθησης με γελοιογραφίες, παιχνίδια, ιστορίες, θέατρο, μουσική κ.α.», συμμετείχε σε δημόσια συζήτηση με θέμα «το πολυπολιτισμικό εκπαιδευτικό περιβάλλον στην ψηφιακή εποχή» και έλαβε μέρος σε εργαστήρια «εναλλακτικών μεθόδων διαδασκαλίας» για θέματα ιστορίας, ξένων γλωσσών, χημείας κ.α., τα οποία οργάνωσαν εκπαιδευτικοί από διάφορες χώρες.

Επισκέφθηκε επίσης την Ακαδημία Ταλέντων της Αγίας Πετρούπολης, το «Μουσείο Νερού» όπου λειτουργεί έκθεση σύγχρονης - υψηλής τεχνολογίας με πολλά διαδραστικά μουσειακά ηλεκτρονικά «παχνίδια» για μικρούς και μεγάλους και το Νηπιαγωγείο αρ. 155, το οποίο είναι από τα μεγαλύτερα και τα πιο καλά εξοπλισμένα σε όλη τη Ρωσσική Ομοσπονδία. Παρακολούθησε επίσης, στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο της Αγίας Πετρούπολης, σεμινάριο/«master class» με θέμα «Τεχνολογίες 3D Στερεοσκοπικής Οπτικοποίησης στην Εκπαίδευση».

Πέραν της συμμετοχής του σε διάφορες δραστηριότητες του Forum, ο Δρ Βοσκαρίδης είχε παράλληλα συναντήσεις με ερευνητές στο πανεπιστήμιο ΙΤΜΟ (Information Technology Mechanics and Optics) και στο Εθνικό Παιδαγωγικό πανεπιστήμιο Herzen, με τα οποία το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συνεργάζεται σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα.