Τελετή Βράβευσης Πρωτευσάντων Φοιτητών και Φοιτητριών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την τελετή βράβευσης των πρωτευσάντων φοιτητών και φοιτητριών των Τμημάτων Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ)  και Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΕΤΕΠ) στις 18 Ιουνίου 2018. Στην τελετή παραβρέθηκαν φοιτητές, γονείς, χορηγοί και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Σχολής, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε η Επίτροπος Περιβάλλοντος κυρία Ιωάννα Παναγιώτου.

Τα βραβεία για τους αριστούχους φοιτητές ήταν ευγενική χορηγία των εταιρειών Χαραλαμπίδης-Κρίστης, Ecofuel (Cyprus), KEAN, Παραδεισιώτης, C&V Kriticos Suppliers, Biotronics και Golden Donkeys Farm, καθώς και του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λεμεσού και του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας.

Κατά τη διάρκεια της τελετής παρουσιάστηκαν οι διατριβές μεταπτυχιακών φοιτητών των δύο Τμημάτων της Σχολής, που ασχολήθηκαν με τα εξής θέματα:

Χρυστάλλα Σάββα (ΓΕΒΕΤ):
“Επιπολασμός Salmonella spp, E. coli και κολοβακτηριδίων στο νωπό αγελαδινό γάλα στην Κύπρο ”

Χρύσω Σωτηρίου (ΕΤΕΠ):
“Οικονομικά Βέλτιστη Στρατηγική για τη Μείωση των Εκπομπών Αερίων του Θερμοκηπίου στην Κύπρο”

Για τους τελειοφοίτους του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στον Φλωρέντιο Οικονόμου, δεύτερο βραβείο στην Αναστασία Παντελή και τρίτο βραβείο στη Στέλλα Πεμπέτσιου.

Για τους τελειοφοίτους του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στην Ιακώβη Αγαθοκλέους, δεύτερο βραβείο στη Γεωργία Δημητρίου και τρίτο βραβείο στον Ιωσήφ Μικαίο.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Πελοπίδα Αντωνίου, Δημήτρη Ζήνωνος και Ειρήνη Ττίγκη αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Αλεξάνδρα Καβαλλιεράτου, Κωνσταντίνα Στυλιανού και Ανδρέα Χρίστου αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Στην τελετή βράβευσης εκφώνησαν χαιρετισμό δύο παλαιότεροι απόφοιτοι της Σχολής που σήμερα εργάζονται σε εταιρείες σχετικές με το αντικείμενο σπουδών τους. Συγκεκριμένα, μίλησαν ο Παναγιώτης Αχιλλέως, Απόφοιτος 2016 του Τμήματος ΕΤΕΠ, που εργάζεται ως Τεχνικός Ανάπτυξης Προϊόντων στην εταιρεία BP στο Ηνωμένο Βασίλειο, και η Άννα Πίπη, Απόφοιτη του 2012 του Τμήματος ΓΕΒΕΤ, που εργάζεται ως Υπεύθυνη Ποιοτικού Ελέγχου στην Εταιρεία ΝΕΛΗ Εμπόριο Κρεάτων Λτδ. Και οι δύο απόφοιτοι τόνισαν το υψηλό επίπεδο γνώσεων που έλαβαν κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το οποίο τους βοήθησε να ανταγωνιστούν χωρίς πρόβλημα τους ξένους συμφοιτητές και συναδέλφους τους όταν αναζητούσαν εργασία.

Τέλος, χαιρετισμό στους βραβευθέντες απηύθυνε ο Διευθυντής Παραγωγής της εταιρείας «Χαραλαμπίδης Κρίστης Λτδ» κ. Γιάννης Μπίλης, ο οποίος ανέφερε ότι το περιβάλλον μιας ιδιωτικής εταιρείας είναι πολύ διαφορετικό από αυτό του Πανεπιστημίου, ωστόσο οι φοιτητές δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν από τη μετάβασή τους στον κόσμο της εργασίας, εφόσον είναι εργατικοί και έχουν περιέργεια και διάθεση για μάθηση.

H τελετή ολοκληρώθηκε με αντιφώνηση από τους πρωτεύσαντες φοιτητές Ιακώβη Αγαθοκλέους και Φλωρέντιο Οικονόμου

Χρυστάλλα Σάββα (ΓΕΒΕΤ):

Χρύσω Σωτηρίου (ΕΤΕΠ):