Ο Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος μίλησε στο ΤΕΠΑΚ για τη μετάβαση σε περιβαλλοντικά και οικονομικά βιώσιμες κοινωνίες

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε την Ετήσια Διάλεξή της την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2018 στη Λεμεσό. Ομιλητής ήταν ο Δρ. Hans Bruyninckx, Εκτελεστικός Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (European Environment Agency). Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Περιβάλλοντος, με έδρα την Κοπεγχάγη, είναι οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης με αποστολή την παροχή έγκυρης πληροφόρησης για το περιβάλλον και την υποστήριξη της περιβαλλοντικής πολιτικής της ΕΕ.

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε με το Γραφείο Τύπου και Πληροφοριών, καθότι εντάχθηκε στο πλαίσιο της διαβούλευσης με τους πολίτες που πραγματοποιείται πανευρωπαϊκά σχετικά με το μέλλον της Ευρώπης.

Στη διάλεξή του ο Δρ. Bruyninckx περιέγραψε το όραμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος για το πώς μπορούν οι ευρωπαϊκές χώρες να μετεξελιχθούν σε αειφόρες κοινωνίες ώστε να αντιμετωπίσουν τις τεράστιες περιβαλλοντικές προκλήσεις του 21ού αιώνα.

Στόχος μας πρέπει να είναι να «έχουμε καλή ζωή εντός των οικολογικών ορίων του πλανήτη», κάτι που μέχρι στιγμής, όπως υπέδειξε, καμία χώρα δεν έχει πετύχει.

Η διάλεξη του κ. Bruyninckx είναι διαθέσιμη στο κανάλι Youtube του ΤΕΠΑΚ στον σύνδεσμο: https://youtu.be/TLQz-GlGs-w

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός και εκπρόσωπος του Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος κ. Κώστα Καδή. Τη διάλεξη παρακολούθησαν, μεταξύ άλλων, ο πρώην Υπουργός Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού κ. Τάκης Νέμιτσας, ο Αντιπρόεδρος και το μέλος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ κ.κ. Νικόλας Ιορδάνου και Σάββας Στούππας αντίστοιχα, ο Πρόεδρος της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας Κύπρου κ. Ανδρέας Πουλλικκάς, ο Γενικός Διευθυντής του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας κ. Βασίλης Τσάκαλος, ο Διευθυντής του Γενικού Χημείου του Κράτους κ. Στέλιος Γιαννόπουλος, ο βουλευτής Λευκωσίας κ. Χαράλαμπος Θεοπέμπτου, η Διευθύνουσα Σύμβουλος του Ιδρύματος Λαόνα κυρία Άρτεμις Γιορδαμλή, ο Εκτελεστικός Διευθυντής του Οργανισμού Terra Cypria κ. Λεύκιος Σεργίδης, η Διευθύντρια Οικονομικής Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών κυρία Φράνσις Γαλάτεια Λανίτου, εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου και μη κυβερνητικών οργανώσεων, ακαδημαϊκοί, φοιτητές και απόφοιτοι του ΤΕΠΑΚ. Τη διάλεξη παρακολούθησε επίσης ομάδα φοιτητών Πολιτικών Επιστημών από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, με επικεφαλής τον Πρόεδρο του Τμήματος Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών Αναπληρωτή Καθηγητή Αντώνη Έλληνα και την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Καλλιόπη Αγαπίου-Ιωσηφίδου.

O Δρ. Bruyninckx παρέθεσε συνέντευξη στο Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων, που δημοσιεύθηκε στα αγγλικά και στα ελληνικά και αναδημοσιεύθηκε από πολλά κυπριακά ΜΜΕ.