Ερευνητικό έργο Waterleaks

Το ερευνητικό πρόγραμμα “Ολοκληρωμένη χρήση δορυφορικων, γεωφυσικών και υπερφασματικών τεχνολογίων για παρακολούθηση διαρροών νερού σε δίκτυα ύδρευσης στην Κύπρο” (INTEGRATED USE OF SPACE, GEOPHYSICAL AND HYPERSPECTRAL TECHNOLOGIES INTENDED FOR MONITORING WATER LEAKAGES IN WATER SUPPLY NETWORKS IN CYPRUS) που έχει ξεκινήσει από τον Μάιο, έχει ως στόχο τη χαρτογράφηση απωλειών νερού σε δίκτυα ύδρευσης τα οποία βρίσκονται σε μη αστικές περιοχές.

Το εν λόγω πρόγραμμα το οποίο χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Προώθησης και Έρευνας, συντονίζει ο Αν. Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής, ΤΕ.ΠΑ.Κ., Διόφαντος Χατζημιτσής. Στο πρόγραμμα πέρα από το ΤΕ.ΠΑ.Κ. συμμετέχουν το Τμήμα Αναπτύξεως Υδάτων, το Εργαστήριο Γεωφυσικής - Δορυφορικής Τηλεπισκόπησης και Αρχαιοπεριβάλλοντος, από το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας στην Κρήτη (Καθ. Απόστολος Σαρρής), το Ερευνητικό Κέντρο Frederick (Δρ Σκεύη Περδίκου) καθώς και το Πανεπιστήμιο του Southampton (Καθηγητής Chris Clayton). Στην ερευνητική ομάδα του ΤΕΠΑΚ πέραν του Δρ Χατζημιτσή συμμετέχουν επίσης ο Άθως Αγαπίου, Δρ Κυριάκος Θεμιστοκλέους, Δρ Δημήτριος Αλεξάκης.

Οι εν λόγω τεχνικές που εφαρμόζονται στο πρόγραμμα, έχουν ως απώτερο σκοπό να βοηθήσουν την αειφορική διαχείριση του νερού, μέσα από τη συνοπτική κάλυψη του δικτύου ύδρευσης και το γρήγορο εντοπισμό απωλειών νερού.

Σε πρώτο στάδιο αναμένεται να γίνει η χαρτογράφηση πιθανών σημείων απωλειών νερού με τη χρήση Δορυφορικών Συστημάτων Πλοήγησης (GPS) . Ακολούθως αναμένεται να χρησιμοποιηθούν τόσο δορυφορικές εικόνες όσο και επίγειες μετρήσεις με γεωραντάρ. Επιπλέον η χρήση επιγείων φασματοραδιομέτρων (οργάνων που μπορεί να καταγράφουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία πέρα από το ορατό) θα βοηθήσει στην επεξεργασία των πιο πάνω μετρήσεων. Το τελικό προϊόν του ερευνητικού προγράμματος θα είναι ένα Σύστημα Γεωγραφικό Πληροφοριών.

Ο συνολικός προυπολογισμός του έργου είναι 159,315 ευρώ με 24 μήνες διάρκεια. Το εν λόγω έργο με αρ. Πρωτοκόλλου ΑΕΙΦΟΡΙΑ/ΦΥΣΗ/0311(ΒΙΕ)/21 εμπίμπτει στην «Δέσμη Προγραμμάτων για Έρευνα, Τεχνολογική Ανάπτυξη και Καινοτομία 2009-2010», του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας (ΔΕΣΜΗ 2009-2010) που συγχρηματοδοτείται από την Κυπριακή Δημοκρατία και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ).