Για δεύτερη φορα στην Κύπρο το μεγαλύτερο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κλιματικής Καινοτομίας με συνδιοργανωτή το ΤΕΠΑΚ και το Climate-KIC

Λεμεσός, 30 Ιουνίου 2018.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ενώνει τις δυνάμεις του με μερικά από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και την κοινότητα Γνώσης και Καινοτομίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Κλιματική αλλαγή Climate-KIC για την διοργάνωση του Journey, το μεγαλύτερο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα κλιματικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας.

Από τις 30 Ιουνίου μέχρι τις 14 Ιουλίου, το ΤΕΠΑΚ θα φιλοξενήσει 38 μεταπτυχιακούς φοιτητές και νέους επαγγελματίες από όλο τον κόσμο, που θα εκπαιδευθούν στην κλιματική καινοτομία και επιχειρηματικότητα.

Η πρόσφατη ένταξη της Κύπρου  στο δίκτυο Climate-KIC έφερε στην Κύπρο μια αύξηση στις δράσεις κλιματικής καινοτομίας για φοιτητές, νέους επαγγελματίες, ιδρυτές νεοφυών επιχειρήσεων καθώς και δημόσιων και ιδιωτικών οργανισμών. Ο Επ. Καθ. Στο ΤΕΠΑΚ και συντονιστής εκπαιδευτικών δράσεων Climate-KIC στην Κύπρο, Δρ Στέλιος Γιατρός δήλωσε: «Είμαστε χαρούμενοι που μας δόθηκε ξανά η ευκαιρία να φέρουμε στην Κύπρο μεταπτυχιακούς φοιτητές από όλο τον κόσμο για να δουλέψουν σε εφαρμογές που στόχο έχουν την μείωση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής. Ήδη κάποιες περσινές ομάδες από το Journey εντάχθηκαν στα προγράμματα επιτάχυνσης του Climate-KIC το οποίο μας χαροποιεί ιδιαιτέρως»

Το πρόγραμμα ξεκίνησε το απόγευμα της 30ής Ιουνίου με την εναρκτήρια εκδήλωση. Κατά την διάρκεια του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα ενταχθούν σε μικρές ομάδες και θα κληθούν να δημιουργήσουν επιχειρηματικά μοντέλλα που να απαντούν σε συγκεκριμένες προκλήσεις της κλιματικής αλλαγής. Το εντατικό πρόγραμμα στο ΤΕΠΑΚ θα περιλαμβάνει διαλέξεις και εργαστήρια για την κλιματική αλλαγή και την μέτρηση των επιπτώσεων της, ανάλυση κύκλου ζωής, Design Thinking, στοιχεία λογιστικής για νεοφυείς επιχειρήσεις και αειφόρων επιχειρηματικών μοντέλων, επαγγελματικές επισκέψεις καθώς και την ευκαιρία δικτύωσης με κυπριακές νεοφυείς επιχειρήσεις του Climate KIC  και StartupCyprus. Στο πρόγραμμα θα συνεισφέρουν ακαδημαϊκοί και επιστήμονες από το ΤΕΠΑΚ και άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα, αλλά και επαγγελματίες από την βιομηχανία, και τον τομέα συμβουλευτικών υπηρεσιών. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί την τρίτη εβδομάδα στην Σόφια, όπου οι φοιτητές χωρισμένοι σε ομάδες θα παρουσιάσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες.

Επικοινωνία και περισσότερες πληροφορίες.

• Dr Stelios Yiatros e: stylianos.yiatros@cut.ac.cy / +357 25 002094
  • Facebook: @ClimateKIC @cyprus100renewable @CyprusUniversityTechnology
  • Instagram: @ckic.cyprus
  • Twitter: @ClimateKIC  @CkicCyprus @sust_energy_lab @steliosyiatros @a_charalambides @CyUniTech