Επίσκεψη Σώτου Βοσκαρίδη στην Αγία Πετρούπολη

Μέσα στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Σώτος Βοσκαρίδης, πραγματοποίησε επίσκεψη στην Αγία Πετρούπολη από τις 25 μέχρι τις 29 Ιουνίου 2018, στο Πανεπιστήμιο ΙΤΜΟ (Information Technology Mechanics and Optics).

Στο ΙΤΜΟ ο Δρ Βοσκαρίδης είχε συναντήσεις μεταξύ άλλων με την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων Prof. Daria Kozlova, όπου συζητήθηκαν οι προοπτικές για περαιτέρω ανάπτυξη των σχέσεων του ΤΕΠΑΚ με το ΙΤΜΟ σε θέματα κοινών Προπτυχιακών και Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων, ανταλλαγής Ακαδημαικού προσωπικού και φοιτητών και κοινή συμμετοχή σε νέα Ερευνητικά Προγράμματα στους τομείς της Ρομποτικής, της νανοτεχνολογίας, των εφαρμογών των Τεχνολογιών Οπτικών ινών, της Τεχνητής Νοημοσύνης, των Συστημάτων Πληροφορικής και Δικτύων Υπολογιστών, της παραγωγής υδρογόνου με τη χρήση φωτοβολταικών τεχνολογιών, των Εναλλακτικών Μεθόδων Διδασκαλίας και Μάθησης με τη χρήση γελοιογραφιών, παιχνιδιών, αστείων ιστοριών, θεατρικών δρώμενων, μουσικής, χορού, εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης κ.λπ.», της Τηλεϊατρικής κ.α.

Στις επισκέψεις του Σώτου Βοσκαρίδη σε διάφορα Ερευνητικά Εργαστήρια και το Τεχνοπάρκο  του ΙΤΜΟ, και στις συναντήσεις που είχε με τον  Διευθυντή του Τμήματος Φυσικής και Τεχνολογιών Οπτικής Επικοινωνίας Prof. Igor Meshkovskiy, τον ειδικό για φωτοηλεκτρικά Συστήματα Dr Semyon Plyastsov, τον Καθηγητή Φυσικής Prof. Sergey Stafeev, καθώς και με άλλους Καθηγητές και Ερευνητές του Τμήματος Φυσικής και Τεχνολογιών Οπτικής Επικοινωνίας του ΙΤΜΟ, όπως και άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου, είχε την ευκαιρία να  ενημερωθεί και να ανταλλάξει απόψεις για καινούργια Ερευνητικά Προγράμματα στα οποία συμμετέχει το Πανεπιστήμιο ΙΤΜΟ, που έχουν σχέση με τεχνολογίες αιχμής όπως της νανοτεχνολογίας, των οπτικών ινών, της τεχνητής νοημοσύνης, της μοντελλοποίησης και του προγραμματισμού, των μικροηλεκτρονικών κ.α.

Επ´ ευκαιρία της παρουσίας του στην Αγία Πετρούπολη, ο Δρ Βοσκαρίδης είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί επίσης το Εθνικό Παιδαγωγικό Πανεπιστήμιο Herzen και να έχει συνεργασία με Καθηγητές του Πανεπιστημίου σχετικά με διάφορα κοινά με το ΤΕΠΑΚ Ερευνητικά Προγράμματα, όπως στον τομέα των Εναλλακτικών Μεθόδων Διδασκαλίας και Μάθησης (π.χ. διδασκαλία Μαθηματικών, Ιστορίας, Πληροφορικής κ.α. με Μουσική). Επισκέφθηκε επίσης το Μουσικό Σχολείο αρ. 8 της Αγίας Πετρούπολης, το οποίο συνεργάζεται άμεσα με το Πανεπιστήμιο Herzen, η Διεύθυνση του οποιου πρότεινε τη συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ σε μελλοντικά Ερευνητικά Προγράμματα καθώς και τη διερεύνηση των προοπτικών συνεργασίας του Σχολείου αρ. 8 με Μουσικά Σχολεία της Κύπρου καθώς και της συμμετοχής του σε κοινά Ερευνητικά Προγράμματα και κοινές πολιτιστικές εκδηλώσεις με Μουσικά Σχολεία της Κύπρου και τα Πανεπιστημίων Herzen και ΤΕΠΑΚ.

Ο Σώτος Βοσκαρίδης σε άλλη συνάντηση που είχε στην Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών (ΑΠΠΟ) της Αγίας Πετρούπολης με τον Πρύτανη Prof. Stephan Zholotan
και με εκπροσώπους της Επιτροπής Παιδείας της Αγίας Πετρούπολης, συζήτησε θέματα σχετικά με την περαιτέρω ανάπτυξη των σχέσεων της Ακαδημίας ΑΠΠΟ και της Επιτροπής Παιδείας με το ΤΕΠΑΚ σε θέματα Εναλλακτικών Μεθόδων Διδασκαλίας και Μάθησης.