Συνάντηση Πρυτάνεως Κεραυνού με την Διευθύντρια Διεθνούς Συνεργασίας του Συνδέσμου Πανεπιστημίων Κοινοπολιτείας

Η Καθηγήτρια Ελπίδα Κεραυνού-Παπαηλιού συναντήθηκε στις 25 Ιουνίου 2015 με τη Joyce Achampong, Διευθύντρια Διεθνούς Συνεργασίας του Συνδέσμου Πανεπιστημίων Κοινοπολιτείας (ACU). Το ACU ιδρύθηκε το 1913 και παγκοσμίως είναι το πρώτο και παλαιότερο διεθνές δίκτυο πανεπιστημίων. Έχει πάνω από 500 μέλη σε αναπτυγμένες και αναπτυσσόμενες χώρες σε όλο το εύρος της Κοινοπολιτείας.

Κατά τη συνάντηση, η Πρύτανης Κεραυνού παρουσίασε το όραμα και την αποστολή του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, καθώς και τη μέχρι τώρα πρόοδο και επιτεύγματα του ιδρύματος στο πλαίσιο των στρατηγικών του στόχων, με επιδίωξη την ακαδημαϊκή αριστεία. Από πλευράς της, η κ. Achampong, παρουσίασε τα προγράμματα κινητικότητας και τις υπηρεσίες που παρέχει το ACU στα μέλη του, τονίζοντας ότι απώτερος στόχος του δικτύου είναι η υποστήριξη της πανεπιστημιακής αριστείας. Κατά τη συζήτηση, η εκπρόσωπος του ACU έκανε ιδιαίτερη μνεία στα προγράμματα στήριξης νέων ερευνητών που παρέχει το ACU, στο πρόγραμμα συγκριτικής αξιολόγησης της διαχείρισης των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων που διεξάγει το δίκτυο, στη σημασία της διασύνδεσης βιομηχανίας – πανεπιστημίων, και στο ACU Gender Programme.

Η Πρύτανης Κεραυνού, ευχαριστώντας την κ. Achampong για το ενδιαφέρον της προς το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο, ανέφερε ότι θα ενημερώσει τα αρμόδια σώματα του Πανεπιστημίου επί των θεμάτων που αντάλλαξαν απόψεις.