Το ΤΕΠΑΚ αντιπροσώπευσε την Κύπρο στο “7ο Education Forum” της Ρωσσίας

Μετά από πρόσκληση της Επιτροπής Παιδείας της Κυβέρνησης της Αγίας Πετρούπολης, ο Επίκουρος Καθηγητής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Σώτος Βοσκαρίδης εκπροσώπησε την Κύπρο στο 7ο ετήσιο πανρωσσικό «Φόρουμ για την Παιδεία» το οποίο πραγματοποιήθηκε από 23 μέχρι 25 Μαρτίου 2016 στην Αγία Πετρούπολη.

Οι διάφορες εκδηλώσεις και δραστηριότητες του φόρουμ, στο οποίο συμμετείχαν αντιπρόσωποι από 16 επαρχίες της Ρωσσικής Ομοσπονδίας και απο 18 ξένες χώρες, περιελάμβαναν παρουσιάσεις, εργαστήρια, και διαλέξεις σε διάφορα πανεπιστήμια, την Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης, λύκεια, γυμνάσια, και δημοτικά σχολεία.

Η ολομέλεια του φόρουμ έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του κτηρίου της «Βιβλιοθήκης Γέλτσιν», με τη συμμετοχή του Κυβερνήτη της Αγίας Πετρούπολης, Υπουργών της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ρωσσίας, μελών του Κοινοβουλίου και διακεκριμένων Ακαδημαϊκών και πολλών αλλων προσωπικοτήτων της παιδείας και του πολιτισμού.

Ο Δρ Βοσκαρίδης πέραν της εκπροσώπησης της Κύπρου για δεύτερη συνεχή χρονιά στην ολομέλεια του φόρουμ, παρακολούθησε διάφορες ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και διαλέξεις και επίσης έδωσε ο ίδιος διαλέξεις σχετικές με την ερευνητική του εργασία στον τομέα των εναλλακτικών μεθόδων διδασκαλίας και μάθησης.

Στην Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης, την οποία ο Δρ Βοσκαρίδης επισκέφθηκε για τέταρτη φορά, έδωσε διαλέξεις σε ομάδες δασκάλων με θέμα «Χαρά και Μάθηση» και στο Λύκειο «98» έδωσε διαλέξεις σε καθηγητές και μαθητές με θέμα «Εναλλακτικές μέθοδοι διαδασκαλίας και μάθησης με τη χρήση γελοιογραφίας, κόμικς, παιχνιδιών, θεάτρου κ.λπ.» με παραδείγματα από τα Μαθηματικά, τη Φυσική και την Ιστορία.

Παράλληλα με τη συμμετοχή του στο «Φόρουμ για την Παιδεία» ο Δρ Βοσκαρίδης είχε συναντήσεις και επαφές σε πανεπιστήμια και σχολεία καθώς και στην Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης σχετικά με υφιστάμενες και μελλοντικές ακαδημαϊκές και ερευνητικές συνεργασίες με το ΤΕΠΑΚ, όπως π.χ.:

Με το Πανεπιστήμιο ITMO (Information Technology of Mechanics and Optics) έγιναν συναντήσεις σχετικά με (α) το υπό μελέτη κοινό έργο «Pure Cyprus” (δημιουργία Φωτοβολταϊκού Πάρκου στη Λεμεσό) (β) το Joint Master degree με το ΤΕΠΑΚ στον τομέα “nanotechnologies for fibre optics” και (γ) για προγράμματα τηλε-μάθησης σε τρισδιάστατο περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας.
Με το Ομοσπονδιακό Παιδαγωγικό Πανεπιστήμιο Herzen έγιναν οι προκαταρκτικές επαφές για μελλοντική γενική συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ και για συνεργασία σε συγκεκριμένα ερευνητικά προγράμματα με εμπλοκή κατ’ αρχάς του Τμήματος Μουσικής Τεχνολογίας του Herzen και του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του ΤΕΠΑΚ.
Με την Ακαδημία Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης και συγκεκριμένα σχολεία της Αγίας Πετρούπολης συμφωνήθηκε το γενικό πλαίσιο για (α) προγράμματα τηλε-μάθησης και (β) για συγκεκριμένα εκπαιδευτικά και ερευνητικά προγράμματα για κοινές ομάδες φοιτητών και μαθητών με συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ και σχολείων της Κύπρου καθώς και πανεπιστημίων και σχολείων της Αγίας Πετρούπολης.

Η συμμετοχή του Δρ Βοσκαρίδη τόσο στο φόρουμ όσο και οι υπόλοιπες του Ακαδημαϊκές δραστηριότητες είχαν, όπως πάντα, τη συνεχή στήριξη του Προξενείου της Κύπρου στην Αγία Πετρούπολη και της Επιτροπής Εξωτερικών της Κυβέρνησης της Αγίας Πετρούπολης.