Συμμετοχή του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στην κριτική επιτροπή του διαγωνισμού ρομποτικής First LEGO League Cyprus 2016

Μετά από σχετική πρόσκληση, τρία μέλη του Πανεπιστημίου μας συμμετείχαν στην κριτική επιτροπή του ετήσιου διαγωνισμού ρομποτικής First LEGO League Cyprus 2016.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη την Κυριακή 20 Μαρτίου στη Λεμεσό και σε αυτόν συμμετείχαν 15 διαγωνιζόμενες ομάδες με 120 παιδιά 9 έως 16 ετών από όλη την Κύπρο.

Στην κριτική επιτροπή «Σχεδιασμός Ρομπότ» συμμετείχε ο Χρίστος Κωνσταντίνου, διδακτορικός συνεργάτης στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, στην κριτική επιτροπή στην κατηγορία «Έρευνα» ο Νικόλας Νικολάου, φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, ενώ στην επιτροπή αξιολόγησης για την κατηγορία «Κεντρικές Αξίες» συμμετείχε ο Γιώργος Κόκου, Συντονιστής του Γραφείου Διασύνδεσης με τον Επιχειρηματικό κόσμο.

Η θεματική του φετινού διαγωνισμού ήταν το Trash-Trek «Εμείς δεν μιλάμε για τα σκουπίδια – θα τα καθαρίσουμε!».