To ΤΠΚ καταθέτει πρόταση αντιμετώπισης των επιπτώσεων των πρόσφατων δασικών πυρκαγιών

Tο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη αντιμετώπισης των επιπτώσεων των πρόσφατων δασικών πυρκαγιών, προτίθεται να συνδράμει με παροχή τεχνογνωσίας και κατάθεση πρότασης, με λύσεις προς την Πολιτεία για εκτίμηση των κατεστραμμένων καλλιεργειών και αναδιάρθρωσή τους.

Για το σκοπό αυτό έχει καταρτιστεί κλιμάκιο εργασίας, το οποίο αποτελείται από έντεκα ακαδημαϊκούς και ερευνητές οι οποίοι ασχολούνται με τον τομέα, από τη Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος (Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων και Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος) και από τη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Γεωπληροφορικής). Η πρόταση από την ομάδα εμπειρογνωμόνων αφορά πολυεπίπεδη δράση σε τρεις τομείς: Γεωπληροφορική ανάλυση των καμένων δασικών περιοχών, Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις και Διάβρωση του εδάφους, και Πρόληψη Πυρκαγιών και διαχείριση Περιβαλλοντικών καταστροφών.

Για τον πρώτο τομέα, η τεχνογνωσία που δύναται να παρέχει το Πανεπιστήμιο αφορά σε λήψη, επεξεργασία και ανάλυση δορυφορικών εικόνων υψηλής ευκρίνειας των κατεστραμμένων περιοχών από την Ερευνητική Μονάδα «Ερατοσθένης» του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Γεωπληροφορικής.

Για τον τομέα των περιβαλλοντικών επιπτώσεων, όπως η καταστροφή της χλωρίδας και της βλάστησης και διάβρωση του εδάφους την ομάδα απαρτίζουν ακαδημαϊκοί από το Τμήμα Επιστήμης Περιβάλλοντος, ενώ για την αναδιάρθρωση των καμένων δασών η εισήγηση αφορά δόκιμες παραγωγικές, δενδροκομικές και κηπευτικές καλλιέργειες από το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων.

Για τον τρίτο τομέα, δηλαδή την πρόληψη Πυρκαγιών και διαχείριση περιβαλλοντικών καταστροφών, μέλη του Τμήματος Επιστήμης και Διαχείρισης Περιβάλλοντος έχουν ήδη από τον Απρίλιο υποβάλει σχετική ερευνητική πρόταση “ALBATROS - Προηγμένο Δικτυακό Σύστημα για την Ανίχνευση Δασικών Πυρκαγιών” στα πλαίσια του Προγράμματος «Διασυνοριακής Συνεργασίας Interreg V-A Ελλάδα-Κύπρος 2014-2020», με επικεφαλής εταίρο το Τμήμα Δασών του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος και με συνεργαζόμενους εταίρους την Κοινότητα Κάμπου -Τσακκίστρας, το Πολυτεχνείο Κρήτης και τον Δήμο Ρόδου. Το έργο το οποίο βρίσκεται σε φάση αξιολόγησης στοχεύει στη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου δικτύου συνεργασίας μεταξύ των εμπλεκομένων φορέων σε Κύπρο και Ελλάδα, με στόχο την έρευνα, ανάπτυξη και εφαρμογή καινοτόμων, επιστημονικά τεκμηριωμένων πρακτικών-τεχνολογιών για τον εντοπισμό και περιστολή των δασικών πυρκαγιών.

Η εισήγηση του Πανεπιστημίου για αντιμετώπιση της καταστροφής στο δασικό οικοσύστημα αλλά για πρόληψη σε μελλοντικές περιπτώσεις, εμπίπτει στη στενή συνεργασία που διατηρεί με το Υπουργείο Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, το Τμήμα Δασών και άλλες σχετικές κρατικές υπηρεσίες. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προτίθεται να υποβάλει την πρόταση του προς συζήτηση στο πλαίσιο εργασιών της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Περιβάλλοντος.