Τελετή βράβευσης πρωτευσάντων φοιτητών Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας

Η Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΠΑΚ είχε την τιμή και χαρά να βραβεύσει, σε μια ιδιαίτερη τελετή που πραγματοποιήθηκε στις 14 Ιουνίου 2016 τους φοιτητές της, που κατάφεραν να ξεχωρίσουν ανάμεσα στους υπόλοιπους συμφοιτητές τους και να αριστεύσουν. Την τελετή, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο 2, στο Κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος παρακολούθησαν, πέρα από τους φοιτητές, πλήθος κόσμου με τους γονείς, τους συγγενείς και τους φίλους να στέκουν στο πλευρό τον πρωτευσάντων φοιτητών. Την τελετή προλόγισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδοσίου ενώ παρευρέθηκε και o Βουλευτής κ. Πανίκος Λεωνίδου καθώς επίσης και μέλη του Ακαδημαϊκού Προσωπικού της Σχολής.

Καλωσορίζοντας τους φοιτητές και τους προσκεκλημένους, ο Κοσμήτορας Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδόσιου εξέφρασε τα συγχαρητήρια του στους φοιτητές της Σχολής. Ο Κοσμήτορας στον χαιρετισμό του ανέφερε μεταξύ άλλων ότι ‘oι απόφοιτοι μας παίρνουν σήμερα το πτυχίο τους, το οποίο αποτελεί διαβατήριο για την επαγγελματική αποκατάστασή τους αλλά και το πρώτο εφόδιο για την μετέπειτα επιστημονική τους κατάρτιση. Το πτυχίο δεν είναι τελικός προορισμός άλλα η αρχή για ένα νέο ταξίδι εξερεύνησης νέας γνώσης και εμπειριών.’ Στην συνέχεια ο Βουλευτής κ. Πανίκος Λεωνίδου ανέβηκε στο βήμα και συνεχάρη με την σειρά του τόσο τους φοιτητές όσο και το προσωπικό της Σχόλης για τις προσπάθειες που καταβάλλουν καθημερινά. Ο κ. Λεωνίδου αναφέρθηκε στην ακαδημαϊκή αριστεία που είναι ήσσονος σημασίας για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου γιατί θέτει τα θεμέλια της επαγγελματικής αριστείας. Εκ μέρους του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας, χαιρετισμό απεύθυνε ο Αναπληρωτής Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Νεόφυτος Λαμπερτίδης. Τέλος, εκ μέρους του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού η Λέκτορας Σωτηρούλα Λιασίδου απεύθυνε εξίσου χαιρετισμό και συνεχάρη τους αριστεύσαντες φοιτητές για την επιτυχία τους.

Στην συνεχεία απονεμήθηκαν τα πιο κάτω βραβεία:

1. Ξένια Ευθυμίου: Βραβείο Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας
  2. Βραβεία Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας:
    (α) Ξένια Ευθυμίου, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 4ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (β) Παναγιώτα Κολόμβου, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα σπουδών
    (γ) Ξένια Ευθυμίου, Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 4ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών Κατεύθυνση Χρηματοοικονομικά
    (δ) Αλεξάνδρα Γκριγκορασιένκο, Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 4ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών Κατεύθυνση Ναυτιλιακά
    (ε) Κυριακή Λάμπρου, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 3ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (ζ) Στέφανη Ιωάννου, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 2ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (η) Agnesa Hovhannisyan, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 1ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
  3. Βραβεία Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού:
    (α) Καίτη Κούτη, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 4ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (β) Χρίστια Ιωάννου, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα σπουδών
    (γ) Αλεξία Χάμπαλη, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 3ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (δ) Γιάννης Ππιλλής, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 2ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών
    (ε) Δημήτρης Χατζησάββα, 1ο Βραβείο Υψηλότερης Γενικής Βαθμολογίας στο 1ο έτος Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών

Στη συνέχεια ο Κοσμήτορας της Σχολής Καθηγητής Παναγιώτης Θεοδοσίου απένειμε πλακέτες στην κ. Μαριάννα Λοιζίδου, Γραμματέα της Κοσμητείας της Σχολής και στην κ. Μαρία Ρόπα, Γραμματέα του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού και τις ευχαρίστησε, εκ μέρους όλων, για την ανεκτίμητη προσφορά τους στην Σχολή.

Η τελετή έκλεισε με την καθιερωμένη δεξίωση.