Το εργαστήριο αλληλεπίδρασης του ΤΕΠΑΚ ενισχύει τη συνεργασία του με Πανεπιστήμια της Εσθονίας και της Ρωσίας

Το εργαστήριο αλληλεπίδρασης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το Interaction Design Lab του Πανεπιστημίου του Ταλίν και το Τμήμα Γραφικών Υπολογιστών, Σχεδιασμού και Πολυμέσων του Πανεπιστημίου ITMO συμφώνησαν να ενισχύσουν περαιτέρω την υφιστάμενη συνεργασία τους.

Τα τρία πανεπιστήμια συμφώνησαν να θέσουν τη συνεργασία τους σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος και συγκεκριμένα στους τομείς της Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου Υπολογιστή, Σχεδιασμού Διάδρασης και Τεχνολογικά Υποβοηθούμενης Μάθησης.

Στην παρούσα φάση, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει διαδικτυακό πρόγραμμα στο Σχεδιασμό Διάδρασης (MSc in Interaction Design, http://idmaster.eu). Το πρόγραμμα προσφέρεται στην αγγλική γλώσσα από κοινού μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του Πανεπιστημίου του Ταλίν. Οι τρεις χώρες συμφώνησαν να προσφέρουν πλέον απο κοινού το μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Η συνεργασία θα περιλαμβάνει επίσης τους εξής τρόπους σύσφιξης των σχέσεων των τριών πανεπιστημίων: ανταλλαγές διδακτικού προσωπικού, ανταλλαγές φοιτητών, αμοιβαία συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύσεις, και συνεργασίες στην προσφορά κοινών μαθημάτων.

Η απόφαση ήταν αποτέλεσμα της συνάντησης των εκπροσώπων των τριών ερευνητικών εργαστηρίων που πραγματοποιήθηκε στο Ντουμπρόβνικ της Κροατίας στις 13 Ιουλίου του 2016, στο πλαίσιο του θερινού σχολείου “Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου Υπολογιστή”, όπου και τα τρία ερευνητικά εργαστήρια συμμετείχαν ενεργά. Το Εργαστήριο Αλληλεπίδρασης εκπροσωπήθηκε από το διευθυντή του, καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη.

Σε δήλωσή του ο καθηγητής Ζαφείρης επεσήμανε ότι αυτό είναι ένα μεγάλο βήμα για το Εργαστήριο Αλληλεπίδρασης του ΤΕΠΑΚ και για την Κύπρο γενικότερα, καθώς δίνει την ευκαιρία στο Μεταπτυχιακό Σχεδιασμού Διάδρασης να στραφεί και προς τη ρωσική αγορά και να χτίσει ισχυρές συνεργασίες με γνωστές ερευνητικές ομάδες στη Ρωσία σε έναν δημοφιλή και ολοένα αναδυόμενο τομέα της έρευνας.