23ο Συνέδριο για την Γλωσσική Εκμάθηση Υποβοηθούμενη από ΗΥ

Ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 27 Αυγούστου οι εργασίες του ετήσιου συνεδρίου για τη Γλωσσική Εκμάθηση Υποβοηθούμενη από Υπολογιστή. Το συνέδριο, το οποίο τυγχάνει ευρείας αναγνώρισης σε διεθνές επίπεδο, οργανώθηκε φέτος στη Λεμεσό από το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Έλαβαν μέρος πέρα από 250 επιστήμονες από 35 διαφορετικές χώρες προερχόμενοι κυρίως από τους τομείς της γλωσσικής διδασκαλίας και των νέων τεχνολογιών στην εκμάθηση της γλώσσας. Οι συμμετέχοντες, με το πέρας του συνεδρίου, εξέφρασαν την ικανοποίηση τους για τις εμπειρίες και γνώσεις που αποκόμισαν μέσα από τις παρουσιάσεις, τις ομιλίες και τα εργαστήρια του συνεδρίου. Ταυτόχρονα, τόσο η επιτροπή του EUROCALL όσο και οι συμμετέχοντες υπογράμμισαν τον επαγγελματισμό και την άρτια δομή της οργανωτικής ομάδας, κάνοντας λόγο για ένα από τα καλύτερα συνέδρια που έχουν οργανωθεί κάτω από την ομπρέλλα του εν λόγω φορέα.

Το ειδικό θέμα για το φετινό συνέδριο έφερε τον τίτλο «СALL Communities and Culture» δίνοντας την ευκαιρία σε ερευνητές να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μέσα από τη χρήση του υπολογιστή για τη γλωσσική εκμάθηση στο δικό τους κοινωνικό-εκπαιδευτικό περιβάλλον. Επιπρόσθετα, να αναλύσουν τον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσεται και εξελίσσεται το συγκεκριμένο πεδίο έρευνας τόσο σε τοπικό όσο και σε διεθνές επίπεδο, περνώντας από τα παραδοσιακά μοντέλα διδασκαλίας στις πιο σύγχρονες μεθόδους οι οποίες καθορίζονται από τη συνεχή εμφάνιση νέων τεχνολογιών για τη διδασκαλία της γλώσσας. Οι κύριες ομιλίες δόθηκαν από τους Μαρκ Πέγκρουμ, επίκουρο καθηγητή του παιδαγωγικού τμήματος του Πανεπιστημίου της Δυτικής Αυστραλίας, Παναγιώτη Ζαφείρη, καθηγητή του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ και Leila Kajee επίκουρη καθηγήτρια παιδαγωγικής γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο του Γιοχάνεσμπουργκ. Πέραν των κυρίων ομιλιών, παρουσιάστηκαν δεκάδες ερευνητικές εργασίες σε τομείς όπως η διδασκαλία της γλώσσας υποβοηθούμενης από κινητό τηλέφωνο, η επιμόρφωση εκπαιδευτικών, η παραγωγή γλωσσικού εκπαιδευτικού υλικού με τη χρήση νέων τεχνολογιών κ.ά.

Το πρόγραμμα περιέλαμβανε επίσης ξενάγηση στην παλιά πόλη της Λεμεσού, καθώς και δείπνο στο οποίο οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με στοιχεία της κυπριακής κουλτούρας. Τέλος, στην τελετή λήξης του συνεδρίου, η Δρ Σαλώμη Παπαδήμα διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, και οργανώτρια του Συνεδρίου, αφού έκανε μια γενική σύνοψη, παρέδωσε τη σημαία του EUROCALL στον επόμενο διοργανωτή που θα είναι το Πανεπιστήμιο του Σαουθάμπτον τον Αύγουστο του 2017.

Πλούσιο φωτογραφικό και οπτικοακουστικό υλικό υπάρχει στους παρακάτω συνδέσμους: