European Oncology Nurses Society (EONS) 10th CONFERENCE 17-18 OCTOBER – DUBLIN, IRELAND

Μέσα στα πλαίσια του 10ου Ευρωπαϊκού Συνέδριου της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ογκολογικής Νοσηλευτικής (EONS) που πραγματοποιήθηκε στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας στις 17-18 Οκτώβριου, παρουσιάστηκε η έρευνα με τίτλο: «Η επίδραση της Προοδευτικής Μυϊκής Χαλάρωσης (PMR) και του Κατευθυνόμενου Οραματισμού (GI) στη μείωση των συμπτωμάτων αγχώδους διαταραχής στους γονείς παιδιών με κακοήθεια: Τυχαιοποιημένη Κλινική Δοκιμή στην Κύπρο και Ελλάδα». Η ερευνητική ομάδα στην εν λόγω μελέτη αποτελείτο από τους Δρ Θεολογία Τσίτση, Δρ Ανδρέα Χαραλάμπους, Δρ Βασίλειο Ραφτόπουλο και Δρ Ευρυδίκη Παπασταύρου. Η έρευνα παρουσιάστηκε από την Δρ. Θεολογία Τσίτση και βραβεύτηκε ως η καλύτερη αφίσα στην κατηγορία με Θέμα: «Ψυχοκοινωνικά θέματα - σε ασθενείς ή / και των οικογενειών τους».

Το Ευρωπαϊκό Συνέδριο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ογκολογικής Νοσηλευτικής (EONS) αποτελεί το μεγαλύτερο συνέδριο στον τομέα της Νοσηλευτικής Ογκολογίας και φέτος τις εργασίες του παρακολούθησαν πέραν των 600 συνέδρων από 25 χώρες. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Νοσηλευτών Ογκολογίας αποτελεί τον μεγαλύτερο οργανισμό νοσηλευτών ογκολογίας και αιματολογίας στην Ευρώπη αριθμώντας πέραν των 22.000 μελών από συνολικά 32 χώρες. Περισσότερες πληροφορίες http://www.cancernurse.eu/