Εκλογή Νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Σωματείου Φίλοι του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Η Γενική Εκλογική Συνέλευση του Σωματείου «ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΤΕΠΑΚ» πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017 στο αμφιθέατρο Τάσος Παπαδόπουλος του Πανεπιστημίου στη Λεμεσό.

Στην Γενική Συνέλευση του Σωματείου παρευρέθηκαν κορυφαίες προσωπικότητες από την ακαδημαϊκή, πολιτική, θρησκευτική, πνευματική και επιχειρηματική κοινότητα της Λεμεσού και Μέλη του Σωματείου.

Χαιρετισμούς απεύθυναν ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού Αθανάσιος, ο Δήμαρχος Λεμεσού Νίκος Νικολαΐδης και ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Στάθης Παπαδάκης.

Λεπτομερή παρουσίαση των επιτευγμάτων και των σχεδιασμών του Πανεπιστημίου έκανε σε ομιλία του ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός.

Την έκθεση διαχείρισης του Ταμείου για το έτος 2012 παρουσίασε ο Ταμίας του Συμβουλίου Γιαννάκης Χριστοδούλου και την Έκθεση Πεπραγμένων παρουσίασε ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Άργης Μάρκαρης.

Στην Έκθεση Πεπραγμένων ο Πρόεδρος αναφέρθηκε στην πλούσια δράση του Σωματείου κατά την προηγούμενη διετία και στη συμβολή του Σωματείου στην επίτευξη των στόχων και επιδιώξεων του Πανεπιστημίου.

Όπως ανέφερε ο κύριος Μάρκαρης, το Σωματείο μπορεί και θα πρέπει να συμβάλλει στους τομείς που εμπίπτουν μέσα στους σκοπούς του ώστε να παρέχεται αμέριστη υποστήριξη στο πανεπιστήμιο σε θεματικές όπως η επικοινωνία, η ευρεία στήριξη από την κοινωνία και η οικονομική και άλλη υποστήριξη των φοιτητών.

Γι’ αυτό επιβάλλεται, πρόσθεσε ο κύριος Μάρκαρης, το Σωματείο να παραμείνει δυνατό και αποτελεσματικό, να εμπλουτίζεται συνεχώς με νέα μέλη που μπορούν να προσφέρουν, και να διατηρεί τους φιλικότατους του δεσμούς με τους βουλευτές, την Ιερά Μητρόπολη, τους Δήμους, το ΕΒΕΛ, τις άλλες Αρχές της πόλης, τη κοινωνία, τον απλό πολίτη.

Ο κύριος Μάρκαρης ανακοίνωσε επίσης την απόφαση του για μη διεκδίκηση ξανά θέσης στο ΔΣ του Σωματείου, μετά από πολύχρονη προσφορά και συμμετοχή στο ΔΣ στο Σωματείο από την ημέρα της Ίδρυσης του.

Η Γενική συνέλευση τίμησε με απονομή αναμνηστικών δώρων τα δύο αποχωρούντα μέλη του ΔΣ του Σωματείου, Άργη Μάρκαρη και Δρ. Δημήτρη Κοντίδη, οι οποίοι διετέλεσαν πρόεδροι του Σωματείου και συμμετείχαν στο ΔΣ από την πρώτη ημέρα ίδρυσης του Σωματείου.

Κατά τη Γενική Συνέλευση εξελέγη νέο διοικητικό Συμβούλιο για περίοδο δύο ετών το οποίο καταρτίστηκε σε σώμα ως ακολούθως:

• Κότσαπα Κικούλα, Πρόεδρος
  • Χατζηπαύλου Αντώνης, Αντιπρόεδρος
  • Παπαχριστοδούλου Νίτσα, Γενική Γραμματέας
  • Λοΐζου Πανίκος, Ταμίας
  • Τσουλόφτας Γιάννης, Υπεύθυνος Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων
  • Καζαμίας Κίκης, Μέλος
  • Νεοκλέους Ηλίας, Μέλος
  • Παπαδόπουλος Μίλτος, Μέλος
  • Πετρίδης Στέλιος, Μέλος
  • Σωτηρίου Άδωνης, Μέλος
  • Τσολάκη Εύη, Μέλος
  • Χριστοδούλου Γιαννάκης, Μέλος
  • Χρίστου Ανδρέας, Μέλος

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις εργασίες της Γενικής Συνέλευσης.