Άρθρο του μήνα (featured article) έρευνα του ΤΠΚ στο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό BMC Plant Biology

Το έγκριτο επιστημονικό περιοδικό BMC Plant Biology (παράγοντας απήχησης: 3,964) δημοσίευσε πρόσφατα άρθρο ερευνητικής ομάδας* του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων) που αφορά τη διερεύνηση του βιοσυνθετικού μονοπατιού παραγωγής καροτενοειδών σε διαφορετικούς ιστούς καρπών μεσπιλιάς (Eriobotrya japonica) με τον συνδυασμό αναλυτικών και μοριακών προσεγγίσεων. Η κατανάλωση τροφών πλούσιων σε καροτενοειδή θεωρείται επωφελής για την υγεία και ιδιαίτερα για τη μείωση του κινδύνου κακοηθειών του παχέος εντέρου, του πνεύμονα, και του μαστού.

Η παραπάνω εργασία πραγματοποιήθηκε ως μέρος της διδακτορικής διατριβής (σε εξέλιξη) της 1ης συγγραφέα σε συνεργασία με την ερευνητική ομάδα του Ισπανού Καθηγητή Fransisco Tomas-Barberan (h index: 65, >12000 ετεροαναφορές).

*Η ερευνητική ομάδα του ΤΠΚ απαρτίζεται από τους Δρ. Γ. Μαγγανάρη (www.cut.ac.cy/fruitsciencesgroup), Δρ. Β. Φωτόπουλο (http://plant-stress.weebly.com/), Δρ. Β. Γούλα, Δρ. Ε. Γεωργιάδου και την υποψήφια διδάκτωρ Μ. Χατζηπιερρή.