ΤΠΚ: Κοινωνική Προσφορά

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στα πλαίσια προώθησης δράσεων προς όφελος της Κοινωνίας, στις 9-10 Σεπτεμβρίου 2017 ομάδα φοιτητών /εθελοντών (με άριστες γνώσεις στη φωτογράφιση και βιντεογράφηση), συνοδευόμενοι από τους κ. Ηλία Βασιλείου, Λειτουργό ΥΣΦΜ και κ. Δημήτρη Μπόγλου, ΕΕΠ Κέντρο Γλωσσών, Συντονιστής στο CUTingedge An American Space (Κέντρο Τεχνολογίας, Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας), επισκέφθηκαν την Κοινότητα Γαλάτας, μετά από πρόσκληση του Προέδρου του Κοινοτικού Συμβουλίου Γαλάτας κ. Κωστάκη Κλεάνθους. Κατά την διάρκεια της εκεί παραμονής τους επισκέφθηκαν μεταξύ άλλων:

• Τις εκκλησίες / εξωκλήσια της κοινότητας (περιλ. Παναγίας Ποδίθου)
  • Αξιοθέατα όπως νερόμυλοι, μονοπάτι της φύσης
  • Αγρόκτημα βιολογικών προϊόντων στην περιοχή της Έσσω-Γαλάτας
  • Φεστιβάλ αρτοσκευασμάτων Γαλάτας,

όπου φωτογράφισαν και βιντεογράφησαν χώρους και πήραν συνεντεύξεις από άτομα που επιλέγηκαν από την Κοινότητα. Το υλικό που λήφθηκε θα επιμεληθεί από το CUTingedge και θα παραδοθεί στην κοινότητα Γαλάτας.