ΤΕΠΑΚ: ολοκληρώθηκε το 5ο Διεθνές Εργαστηριακό Συνέδριο Εξειδικευμένων Οπτικών Ινών και Εφαρμογών

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 5ο Διεθνές Εργαστηριακό Συνέδριο Εξειδικευμένων Οπτικών Ινών και Εφαρμογών (5th Workshop on Specialty Optical Fibers and Their Applications - WSOF) το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Λεμεσό από τις 11 εώς τις 13 Οκτωβρίου στο ξενοδοχείο Grand Resort. Το συνέδριο διοργανώθηκε από τον Δρα. Κυριάκο Καλλή, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, ειδικό σε θέματα οπτικών ινών και υπεύθυνο του εργαστηρίου νανοφωτονικής, σε συνεργασία με το Society of Photo-Instrumentation Engineers (SPIE).

Στο συνέδριο συμμετείχαν διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες καθώς επίσης φοιτητές ο αριθμός τον οποίον ξεπέρασε τους 150. Οι συμμετέχοντες προήρθαν από 29 χώρες παγκοσμίως (Αυστραλία, Αμερική, Βέλγιο, Καναδά, Κίνα, Κύπρο, Τσεχία, Δανία, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ινδία, Ιρλανδία, Χονγκ-Κονγκ, Ισραήλ, Ιταλία, Ιαπωνία, Λιθουανία, Μάλτα, Νορβηγία, Πολωνία, Ρωσία, Σιγκαπούρη, Κορέα, Ισπανία, Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο και Ελβετία).

Στο πλαίσιο του συνεδρίου πραγματοποιήθηκαν κεντρικές ομιλίες από τους πιο κάτω παγκοσμίου φήμης προσκεκλημένους ομιλητές και κορυφαίους επιστήμονες:

1. Prof. Joel Fink καθηγητής στο MIT, ο οποίος αναφέρθηκε εκτενώς στις τελευταίες ερευνητικές εξελίξεις που αφορούν προηγμένες οπτικές τεχνολογίες στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος χρηματοδοτούμενου από το Department of Defense των ΗΠΑ ύψους $300,000,000.
  2. Dr. David J. DiGiovanni, διευθυντής της εταιρείας OFS, μιας από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρείες οπτικών ινών παγκοσμίως ο οποίος αναφέρθηκε στις τρέχουσες εξελίξεις και στην κατεύθυνση προς την οποία οδεύει η τεχνολογία των οπτικών ινών.
  3. Prof. Jonathan Knight από το Πανεπιστήμιο Bath του Ηνωμένου Βασιλείου ο οποίος παρουσίασε τις τεχνολογικές εξελίξεις που αφορούν στις μικροδομημένες οπτικές ίνες και στις εφαρμογές τους.

Μέσα στα πλαίσια των εργασιών του συνεδρίου, οι 20 πιο κάτω εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των οπτικών ινών, παρουσίασαν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους.

Οι εταιρείες SPIE και IET υποστηρίζοντας το συνέδριο προσέφεραν 4 συνολικά χρηματικές χορηγίες για την βράβευση των καλύτερων φοιτητικών παρουσιάσεων (Best Student Paper Awards) καθώς επίσης και για την βράβευση της καλύτερης δημοσίευσης.
Το 5ο Διεθνές Εργαστηριακό Συνέδριο Εξειδικευμένων Οπτικών Ινών και Εφαρμογών, το οποίο διεξήχθη για πρώτη φορά στην Κύπρο έπειτα από ανταγωνιστική διαδικασία, συνέβαλε ουσιαστικά στην ένταξή της Κύπρου στον παγκόσμιο χάρτη των πανεπιστημίων που ασχολούνται ενεργά με την τεχνολογία των οπτικών ινών, και δη, του ΤΕΠΑΚ με τον Αναπληρωτή Καθηγητή Κυριάκο Καλλή, συμβάλλοντας έτσι την περαιτέρω ανάπτυξη του τομέα των οπτικών ινών.

Περισσότερες πληροφορίες, καθώς επίσης και το πλήρες πρόγραμμα του Συνεδρίου, είναι αναρτημένα στον ιστοχώρο του WSOF2017 (http://wsof2017.org/index.html ). Όλες οι δημοσιεύσεις του Συνεδρίου θα είναι διαθέσιμες στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του οργανισμού SPIE.