Η UBER στο ΤΕΠΑΚ: νέοι ορίζοντες συνεργασίας

Σε ένα κατάμεστο αμφιθέατρο υποδέχθηκε το ΤΕΠΑΚ την περασμένη εβδομάδα τη Saswati Saha Mitra, επικεφαλής της ομάδας ευχρηστίας της UBER, ως κύρια ομιλήτρια στην ετήσια εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ευχρηστίας που διοργανώνει η ερευνητική μονάδα κοινωνικής πληροφορικής  (https://www.socialcomputing.eu/) και το Δίκτυο Έρευνας στην Κοινωνική Πληροφορική (Network for Social Computing Research -NOTRE, http://notre.socialcomputing.eu/).  Στο ακροατήριο συμμετείχαν πέραν των 300 ενδιαφερομένων, μεταξύ των οποίων πολλοί προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, ερευνητές, ακαδημαϊκοί, εκπαιδευτικοί και επαγγελματίες από πολλούς τομείς της οικονομίας και του επιχειρηματικού κόσμου.

Καλωσορίζοντας τους παρευρισκόμενους, ο εκτελών χρέη διευθυντή της Μονάδας Κοινωνικής Πληροφορικής, Δρ Σωτήριος Χατζής, αναφέρθηκε στο έργο της μονάδας καθώς και στη σημασία τέτοιων εκδηλώσεων καθότι δίνουν την ευκαιρία στο Πανεπιστήμιό μας να χτίσει γέφυρες συνεργασίας με τον επιχειρηματικό κόσμο εντός Κύπρου και διεθνώς.

Στη συνέχεια, ο Συντονιστής του Έργου NOTRE, καθ. Παναγιώτης Ζαφείρης, αναφέρθηκε στις δραστηριότητες του έργου, οι οποίες συνέβαλαν στην ανάπτυξη ενός δικτύου που ενισχύσει το δυναμικό του νεοσύστατου Κέντρου  Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και τονώνουν την επιστημονική του αριστεία και καινοτομία στους τομείς των Κοινωνικών Επιστημών και Πληροφορικής. Το έργο NOTRE χρηματοδοτείται από την Ευρωπαική Επιτροπή μέσω του προγράμματος H2020.

Η κύρια ομιλήτρια, Saswati Saha Mitra, επικεφαλής της ομάδας ευχρηστίας του διεθνή κολοσσού, επικεντρώθηκε στις δραστηριότητες της UBER σε διάφορες χώρες.  Η ομιλήτρια αναφέρθηκε στον τρόπο με τον οποίο η UBER ανέτρεψε τα μέχρι σήμερα δεδομένα στην επικοινωνία και διαμοιρασμό πληροφοριών, καθώς και στην ανάπτυξη καινοτόμων μηχανισμών επικοινωνίας ιδιαίτερα σε κοινότητες όπου το διαδίκτυο δεν είναι διαδεδομένο (π.χ. Αίγυπτος).

Με το πέρας των παρουσιάσεων, οι συμμετέχοντες είχαν την δυνατότητα να συζητήσουν με την ομιλήτρια για τις δραστηριότητες και το έργο της Μονάδας Κοινωνικής Πληροφορικής και τις ευκαιρίες που προσφέρει σε νέους και δημιουργικούς ερευνητές. Όπως αναφέρθηκε στην εκδήλωση, η Μονάδα συζητά με την UBER την πιθανότητα ανάπτυξης ορισμένων προγραμμάτων συνεργασίας, στο πλαίσιο των οποίων θα διανοίξουν προοπτικές εργοδότησης ή/και πρακτικής άσκησης για Κύπριους ερευνητές και φοιτητές.