Συνέχιση στρατηγικής συνεργασίας ΤΠΚ και Πρεσβείας Η.Π.Α στην Κύπρο

Featured αρχικής σελίδας Νέα-Ανακοινώσεις

Eπίσκεψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου πραγματοποίησε η νέα Πρέσβειρα των Η.Π.Α στην Κύπρο κ. Kathleen Α.Doherty, ανταποκρινόμενη σε πρόσκληση της νέας ηγεσίας του Πανεπιστημίου. Η Πρέσβειρα συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ.Στάθη Παπαδάκη, τον Πρύτανη Καθηγητή Ανδρέα Αναγιωτό, τον Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητή Φώτη Παναγίδη και τον Διευθυντή Διοίκησης και Οικονομικών Δρ. Κώστα Χόππα.

Ο Πρύτανης ευχαρίστησε την Πρεσβεία για τη συνεχή στήριξη της στο έργο του Πανεπιστημίου και τις ωφέλιμες συνέργειες που αναπτύσσονται μέσα από τη στενή συνεργασία των δύο μερών και εξέφρασε εισηγήσεις για την περαιτέρω ενίσχυση της συνεργασίας.

Η κ. Doherty ανέφερε ότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρο αποτελεί στενό συνεργάτη της Πρεσβείας των ΗΠΑ σε θέματα νεανικής επιχειρηματικότητας, κοινωνικής προσφοράς και καινοτόμας επιμόρφωσης και εκπαίδευσης. Τόνισε επίσης ότι το έργο που επιτελείται στο Κέντρο CUTing Edge -American Space στο ΤΠΚ αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και για άλλα παρόμοια κέντρα στην Ευρώπη.

Ο Πρύτανης και η ομάδα του CUTing Edge παρουσίασαν τις πρόσφατες δράσεις του Κέντρου CUTing Edge, το οποίο χρηματοδοτείται από την Πρεσβεία των Η.Π.Α και το οποίο ολοκληρώνει δύο χρόνια λειτουργίας και κοινωνικής προσφοράς. Συγκεκριμένα, το Κέντρο προσφέρει τεχνολογία αιχμής προς το κοινό της Λεμεσού, και επίσης μέχρι στιγμής έχει επιτυχώς διοργανώσει 40 προγράμματα επιχειρηματικότητας, κοινωνικής προσαρμογής και τεχνολογίας. Το Κέντρο υποδέχεται μέσο όρο 2500 επισκέπτες μηνιαίως, έχει μέχρι στιγμής διοργανώσει 350 εκδηλώσεις και έχει δική του ραδιοφωνική εκπομπή στο CUT-radio, τον ραδιοφωνικό σταθμό του Πανεπιστημίου. Η ομάδα του Κέντρου, με συντονιστές τους Δημήτρη Μπόγλου και Ντία Ευαγόρου, αποτελείται κυρίως από φοιτητές οι οποίοι έχουν ενδιαφέρον και δραστηριοποιούνται σε θέματα τεχνολογίας, καινοτομίας και επιχειρηματικότητας.

Το ίδιο απόγευμα η Πρέσβειρα συμμετείχε σε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Γυναίκες και ηγεσία: Προοπτικές, ενδυνάμωση, έμπνευση» με τη συμμετοχή των ακαδημαϊκών  Χριστιάνας Κούτα, και Μαρίας Καπαρδή που αποτελούν μέλη της Επιτροπής Ισότητας του Πανεπιστημίου και ερευνήτριες σε θέματα ισότητας φύλου, Ελένης Κύζα και Μάρως Νεοφύτου,  διοικητικού προσωπικού και φοιτητών. Η εποικοδομητική συζήτηση εστιάστηκε σε θέματα αντιμετώπισης των γυναικών στο χώρο εργασίας και στατιστικές που αφορούν την αντιπροσώπευση γυναικών σε θέσεις-κλειδιά και κέντρα λήψης αποφάσεων στην Κύπρο και στις Η.Π.Α. Ένα ακόμα ενδιαφέρον ζήτημα για το οποίο ανταλλάχθηκαν απόψεις ήταν οι πολλαπλοί ρόλοι που καλούνται να επιτελέσουν καθημερινά οι γυναίκες και η πρόκληση της εξισορρόπησης επαγγελματικής και προσωπικής ζωής.