Musical Vibes

Νέα-Ανακοινώσεις Featured αρχικής σελίδας

Τη Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η διοργάνωση MUSICAL VIBES στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου. Απολαύσαμε, μαζί με το ακροατήριο, την έβδομη ετήσια συναυλία αφιερωμένη σε γνωστά έργα από το χώρο του κινηματογράφου όπου για πρώτη φορά, φοιτητές τους Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών (ΤΠΚ) έντυσαν με τα βίντεο τους την όλη εκδήλωση. Συγκεκριμένα συμμετείχαν περισσότεροι από 150 μαθητές από διάφορα σχολεία της Λευκωσίας καθώς επίσης η Επαρχιακή Ορχήστρα Σχολείων Λευκωσίας, το Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας, η Ορχήστρα Εγχόρδων του Ευρωπαϊκού Ωδείου Λευκωσίας, η Χορωδία & Συμφωνική Μπάντα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και το Σύνολο Κρουστών Drumble Beats.

Οι φοιτητές μας υπό την καθοδήγηση και στήριξη τους από την Γιάννα Αμερικάνου, καθηγήτρια του μαθήματος ΄Κινηματογραφική Παραγωγή ΙΙ΄, δούλεψαν πάνω σε συγκεκριμένα ορχηστρικά κομμάτια για τη δημιουργία εντυπωσιακών βίντεο τα οποία προβλήθηκαν με την ανάλογη μουσική επένδυση της ορχήστρας κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα οι φοιτητές δούλεψαν πάνω στα ορχηστρικά κομμάτια ταινιών όπως το Scheindler’s List, The Good, the Bad and the Ugly, The Mission, The Legend of Zoro, Sound of Silence, Cast Away και Legends of the Fall.

Η όλη διοργάνωση στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία και ο διοργανωτής / μαέστρος της εκδήλωσης Δρ. Γιάννης Μυράλης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου Κύπρου στην ομιλία του επαίνεσε τη δουλειά των φοιτητών μας ενώ έδωσε ευχαριστίες για την άρτια συνεργασία με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών και υποσχέθηκε ένα νέο ραντεβού με τους φοιτητές του Τμήματος στην επόμενη διοργάνωση.

Οι φοιτητές του μαθήματος Αντώνης Παλάοντας, Ζήνωνας Ιωάννου, Ραφαήλ Καλλιστράτου, Μιχάλης Κοντονικόλας, Στέφανη Μηλικούρη, Μιχάλης Τσιάνος, Κωνσταντίνα Γιανναπή, Αναστασία Αλλαγιώτη, Γαλάτεια Παντελή, Μαρίνα Αφάμη, Γεωργία Ζήκα, Γιώργος Βασιλείου, Μαρίνα Σταυρινού, Τούλια Αγγελή, Κατερίνα Βιλανίδου, Σταυρούλα Κατσιάρη, Άννα Πίπη και Νάσια Κουνούνη ήταν όλοι παρόντες σε αυτή την άκρως σημαντική  διοργάνωση μετά από διαβήματα που έγιναν μέσω του Προέδρου του Τμήματος κου. Ευριπίδη Ζαντίδη και της Γραμματέας κας. Μαρίας Αριστείδου.