Διάλεξη στο ΤΕΠΑΚ για τις Εξελίξεις στις Γονιδιωματικές Επιστήμες

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε την Ετήσια Διάλεξή της στις 6 Δεκεμβρίου 2017, και είχε την τιμή να φιλοξενήσει τον Δρα Αθανάσιο Τσαυτάρη, Ομότιμο Καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και πρώην Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων της Ελλάδας. Τον κ. Τσαυτάρη καλωσόρισαν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός και ο Πρώτος Λειτουργός Γεωργίας κ. Μάκης Αντωνιάδης εκ μέρους του Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος κ. Νίκου Κουγιάλη.

Σε μια συναρπαστική ομιλία, ο κ. Τσαυτάρης παρουσίασε τις πιο πρόσφατες εξελίξεις στις Γονιδιωματικές Επιστήμες (Genomics) και πώς αυτές επηρεάζουν τους τομείς της Γεωργίας και των Τροφίμων. Αναφέρθηκε επίσης στις επαναστατικές συνέπειες που θα επιφέρει η Μετα-γονιδιωματική (Metagenomics) στην κατανόηση της λειτουργίας των ζωντανών οργανισμών και κατ’ επέκταση στη διατροφή, στην πρόληψη ασθενειών και γενικότερα σε θέματα υγείας. Υπογράμμισε επίσης ότι πολλές από τις σύγχρονες επιστημονικές ανακαλύψεις συστηματοποιούν γνώσεις που ήταν εμπειρικά γνωστές στους προγόνους μας από τον παραδοσιακό τρόπο ζωής και διατροφής στην περιοχή μας.