Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου

#WorldCancerDay #WeCanICan

We can. I can. Εμείς, εσείς ή εγώ, όλοι και ο καθένας ξεχωριστά μπορούμε να δράσουμε κατά του καρκίνου με διάφορους τρόπους. Το ρίσκο εμφάνισης καρκίνου μπορεί να μειωθεί σημαντικά λαμβανοντας συγκεκριμένα μέτρα πρόληψης σε ότι αφορά την ποιότητα του περιβάλλοντος μας, τις ατομικές συμπεριφορές μας, τον τρόπο ζωής μας και τη διατροφή. Η ημέρα World Cancer Day (4 Φεβρουαρίου) δίνει σε όλους μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ευαισθητοποιηθούμε και να λάβουμε μέρος σε δράσεις ενημέρωσης, και συνεισφοράς στην κοινωνία, στην οικογένειά μας, στο συγγενικό μας περιβάλλον και στους εαυτούς μας. Μαζί μπορούμε, μπορείς, μπορώ.‘We can. I can.’

Τα πιο πρόσφατα στοιχεία καρκίνου για την Κύπρο από το Αρχείο Καρκίνου της Κύπρου αναφέρουν ~3300 νέα περιστατικά κάθε χρόνο, τα οποία παρουσιάζουν μικρή αυξητική τάση ετησίως. Οι θάνατοι από καρκίνο βρίσκονται σε σταθερά επίπεδα τα τελευταία δέκα χρόνια. Τα είδη καρκίνου που εμφανίζονται πιο συχνά είναι του προστάτη και των πνευμόνων στους άνδρες ενώ στις γυναίκες, τα πιο συχνά κρούσματα είναι αυτά του μαστού και μετά του θυρεοειδούς. Τα πιο πολλά περιστατικά παρουσιάζονται σε άνδρες 60 ετών και άνω, ενώ στις γυναίκες στα 55 έτη και άνω.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) ως το αρχαιότερο ερευνητικό ίδρυμα στην Κύπρο για τη δημόσια υγεία ασχολήθηκε με μελέτες στον Κυπριακό πληθυσμό που σχετίζονται με την καλύτερη κατανόηση παραγόντων ρίσκου καρκινογένεσης, όπως κάπνισμα, παχυσαρκία, διατροφή, εκθέσεις σε χημικά κτλ. Το Ινστιτούτο CII ήταν μέρος της ερευνητικής ομάδας που πρόσφατα ανίχνευσε το πραγματικό σύμπλεγμα καρκίνου στην υπόθεση του Αστρασολ στη Λευκωσία. Αυτή ήταν η πρώτη μελέτη περιβαλλοντικής υγείας στο γενικό πληθυσμό παγκοσμίως που συνέδεσε τις εκθέσεις σε συγκεκριμένο χημικό (διχλωρομεθανιο) με την αύξηση περιστατικών καρκίνου του εγκεφάλου σε οικιστική περιοχή γύρω από το εργοστάσιο. Επίσης το Ινστιτούτο ήταν μέρος της ερευνητικής ομάδας του Παν. Αθηνών που διερεύνησε και κατέδειξε τη σχέση έκθεσης σε εξασθενές χρώμιο και την αναπτυξη διαφόρων τύπου καρκίνου στο πληθυσμό που διέμενε στην περιοχή των Οινόφυτων στην Αττική.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του καρκίνου, το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει σεμινάριο ανοιχτό για το κοινό, την Παρασκευή 02 Φεβρουαρίου 2018, 15¨30μ.μ. στην αίθουσα διαλέξεων CII – 1ος όροφος. Το σεμινάριο αφορά διάλεξη του Δρ. Κωνσταντίνου Βοσκαρίδη από το Πανεπιστήμιο Κύπρου με θέμα «Cancer risk as a result of evolutionary adaptation in extreme environments». Αυτές οι διαλέξεις, όπως και η πρόσφατη διάλεξη στο Ινστιτούτο CII από τον ΠΑΣΥΚΑΦ σχετικά με τις δράσεις εκστρατείας του για τον καρκίνο εντάσσονται στο πλαίσιο ενημέρωσης του κοινού για τον καρκίνο από το προσωπικό του Ινστιτούτου CII.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ινστιτούτου θα βρείτε εδώ www.cut.ac.cy/cii

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο τηλέφωνο 25002246.