Τοπική αγορά βιολογικών φρούτων και λαχανικών στο ΤΕΠΑΚ

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και το έργο «ORGANIKO LIFE+» διοργάνωσε χτες την εκδήλωση «2η Βραχεία αλυσίδα βιολογικών φρούτων και λαχανικών» σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Βιοκαλλιεργητών Κύπρου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο Πεύκιος Γεωργιάδης του ΤΕΠΑΚ, παρουσία πάνω από 200 φοιτητών και προσωπικού του πανεπιστημίου.

Στην εκδήλωση εξέπεμπε ζωντανά από τη Λεμεσό-ΤΕΠΑΚ ο ραδιοφωνικός σταθμός SUPER FM, όπου αναφέρθηκε εκτενώς για τη σημασία και οφέλη της συστηματικής κατανάλωσης φρούτων και λαχανικών, την προώθηση της υγιεινής διατροφής και γενικότερα ενός υγιεινού τρόπου ζωής.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο εκστρατείας του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία για την ενημέρωση του κοινού σχετικά με μείζονα θέματα δημόσιας υγείας, όπως η διατροφή.

Το εν λόγω σύστημα βραχείας αλυσίδας εφαρμόζεται για πρώτη φορά σε Κυπριακό Πανεπιστήμιο, και ειδικότερα στο ΤΕΠΑΚ το οποίο προωθεί τις έξυπνες συμπράξεις με μικρομεσαίες επιχειρήσεις σε τομείς αγροδιατροφικού ενδιαφέροντος. Όλα τα έσοδα από τα προϊόντα διαχειρίζονται απευθείας από τους παραγωγούς που είχαν κατεβάσει τις τιμές τους σε τιμές συμβατικών προϊόντων για υποστήριξη της προώθησης. Ο όρος βραχεία αλυσίδα αναφέρεται στην ελαχιστοποίηση του αριθμού μεσαζόντων κατά την εμπορία προϊόντων, όπου στην αλυσίδα εφοδιασμού μπορεί να παρεμβάλλεται ένας ή κανένας ενδιάμεσος κρίκος μεταξύ παραγωγού και καταναλωτή.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία αποτελεί από την ίδρυσή του το 2004, το πρώτο ερευνητικό ίδρυμα στην Κύπρο που ασχολήθηκε αποκλειστικά με θέματα δημόσιας και περιβαλλοντικής υγείας και πλέον επιδεικνύει την 14‐ετή παρουσία του στα ακαδημαϊκά και ερευνητικά δρώμενα της Κύπρου, μέσω της προσφοράς επιτυχημένων μεταπτυχιακών και διδακτορικών προγραμμάτων, τη διενέργεια πληθυσμιακών μελετών και την προσφορά του στην κοινωνία σε θέματα δημόσιας υγείας.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ινστιτούτου θα βρείτε εδώ www.cut.ac.cy/cii

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του ΤΕΠΑΚ στο τηλέφωνο 25002246.