Διάλεξη με τίτλο «Κυκλική Οικονομία: προκλήσεις και προοπτικές»

Την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018, οι τελειόφοιτοι και διδακτορικοί φοιτητές του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάλεξη με τίτλο «Κυκλική Οικονομία: προκλήσεις και προοπτικές», από την Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Ενέργειας & Περιβάλλοντος της Ομοσπονδίας Εργοδοτών και Βιομηχάνων (ΟΕΒ) κυρία Ανθή Χαραλάμπους.

Μέσα από τη διάλεξη οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν γιατί η κυκλική οικονομία, που αποσκοπεί στον επανασχεδιασμό προϊόντων και υπηρεσιών με τρόπο που να ελαχιστοποιεί τη χρήση πρώτων υλών και την επιβάρυνση του περιβάλλοντος, είναι απαραίτητη στην Ευρώπη τόσο από περιβαλλοντική όσο και από οικονομική σκοπιά.

Η κα Ανθή Χαραλάμπους επιλέγηκε μέσα από διαδικασία ευρωπαϊκής αξιολόγησης και έλαβε δωρεάν εκπαίδευση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για το θέμα. Μέρος της εκπαίδευσης αυτής μετέφερε στους φοιτητές του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε πρόσφατα μια φιλόδοξη δέσμη μέτρων για την κυκλική οικονομία. Στόχος είναι η ευρωπαϊκή οικονομία να καταστεί καθαρότερη και πιο ανταγωνιστική και να υιοθετηθούν άμεσα δράσεις και μέτρα για τη μείωση της χρήσης των πόρων, τη μείωση των αποβλήτων και την ενίσχυση της βιώσιμης παραγωγής και κατανάλωσης.

​Η παρουσίαση της κας Χαραλάμπους είναι διαθέσιμη εδώ:

Παρουσίαση Κυκλική Οικονομία: προκλήσεις και προοπτικές