The 4th International Workshop on Biometrics and Forensics (IWBF’2016)

Το International Workshop on Biometrics and Forensics (IWBF) είναι ένα εξειδικευμένο διεθνές συνέδριο αφιερωμένο ειδικά στην ανάπτυξη των συνεργιών μεταξύ των ερευνητικών περιοχών της ανάλυσης βιομετρικών δεδομένων και της εγκληματολογίας. Το IWBF διοργανώνεται από το COST Action IC1106 - Integrating Biometrics and Forensics for the Digital Age. Το IWBF'16 διοργανώθηκε από τα Τμήματα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών και την Ερευνητική Μονάδα Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου υπό την προεδρεία των Δρ Νικόλα Τσαπατσούλη και του Δρ Ανδρέα Λανίτη.

Το IWBF'16 πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο «Crowne Plaza», Λεμεσός, μεταξύ 3-4 Μαρτίου 2016. Τις εργασίες του συνεδρίου άνοιξε ο Διευθυντής της Ερευνητικής Μονάδας Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και τις εργασίες του συνεδρίου έκλεισε ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, ο οποίος απένειμε τα βραβεία για το νικητή και τους φιναλίστ του "Best Paper Award". Συνολικά, περισσότεροι από 60 συμμετέχοντες από τουλάχιστον 25 διαφορετικές χώρες παρακολούθησαν το IWBF 2016. Το πρόγραμμα IWBF'16 περιλάμβανε τρεις προσκεκλημένες ομιλίες και παρουσιάσεις ερευνητικών εργασιών με ομιλίες και αφίσες. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης ειδική συνεδρία στην οποία έγινε παρουσίαση, επισκόπηση και συζήτηση για τα αποτελέσματα της δράσης IC1106 που επιτεύχθηκαν τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Εκτός από το κύριο πρόγραμμα του IWBF 2016, παρουσιαστήκαν και επιδείξεις τεχνολογικών συστημάτων και άλλων εργασιών που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της δράσης COST 1106.

Οι προσκεκλημένες ομιλίες περιλαμβάναν ομιλία με θέμα “Ethical Issues in Current Forensic Biometrics” από τον Emilio Mordini (Responsible Technology SAS, France), ομιλία με θέμα “Fused Human Performance as a Benchmark for the General Face Recognition Problem” η οποία παρουσιάστηκε με τηλεδιάσκεψη από τον Dr. P. Jonathon Phillips (National Institute of Standards and Technology, US) και ομιλία με θέμα “Facial Biometrics from DNA” η οποία παρουσιάστηκε από τον Dr. Peter Claes (Medical Imaging Research Center, KU Leuven, Belgium).

Η όλη εκδήλωση έτυχε οικονομικής χορηγίας ή/και υποστήριξης από το Τεχνολογικό Πανεπιστημίου Κύπρου, την δράση COST IC1106 (“Integrating Biometrics and Forensics for the Digital Age”), το IET Communities (Cyprus Network), τον Κυπριακό Οργανισμό Τουρισμού, το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας, το CUTing Edge, την Austrian Airlines και το Planet Biometrics.

Πρόσθετες πληροφορίες μπορούν να ανακτηθούν μέσω της ιστοσελίδας: