Τελετή Βράβευσης Πρωτευσάντων φοιτητών στο Κέντρο Γλωσσών

Στις 9 Ιουνίου 2016 και ώρα 7 μ.μ. πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο 2 στο Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου η τελετή βράβευσης των φοιτητών του Κέντρου Γλωσσών που αρίστευσαν. Στην τελετή βραβεύτηκαν συνολικά επτά φοιτητές από διάφορους κλάδους του Πανεπιστημίου και οι οποίοι διέπρεψαν στην εκμάθηση γλωσσών. Την τελετή παρουσίασε η Καθηγήτρια Ισπανικών Χρυσούλλα Κωνσταντίνου.

Απευθύνοντας ένα σύντομο χαιρετισμό, η Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών Δρ. Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους αναφέρθηκε στη σημασία της βράβευσης φοιτητών οι οποίοι είχαν άριστη απόδοση στο μάθημα της γλώσσας που επέλεξαν να μάθουν, αλλά και επέδειξαν συνεχή προσπάθεια και ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Επισημάνθηκε η σημασία της γνώσης μιας ή και περισσοτέρων γλωσσών τόσο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο που παρακολουθεί ο κάθε φοιτητής όσο και με τη μετέπειτα επαγγελματική και ερευνητική τους δραστηριότητα, σε μια εποχή όπου η επικοινωνία πραγματώνεται σε μεγάλο βαθμό μέσω των νέων τεχνολογιών. Τόνισε την υπερηφάνεια του Πανεπιστημίου και του Κέντρου Γλωσσών για τους αριστεύσαντες φοιτητές και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία στις μελλοντικές τους αναζητήσεις.

Ακολούθησε η βράβευση των φοιτητριών και των φοιτητών, οι οποίοι αρίστευσαν στα μαθήματα γλωσσών που προσέφερε το Κέντρο Γλωσσών, κατά την ακαδημαϊκή χρονιά 2015-2016.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν στους αριστούχους φοιτητές και φοιτήτριες από τους Καθηγητές που δίδαξαν τις συγκεκριμένες γλώσσες:

1. Φοίβος Κασάπης του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, Βραβείο Ελληνικής γλώσσας για ακαδημαϊκούς σκοπούς, από την Καθηγήτρια Ελληνικών Αντιγόνη Παρμαξή.
  2. Δρ Νταρία Πούγκινα, Βραβείο ελληνικής γλώσσας στο μάθημα Ελληνικά για το κοινό, από την Καθηγήτρια Φωτεινή Ευθυμίου.
  3. Γρηγόρης Γιόκκας από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, Βραβείο Αγγλικής γλώσσας από την Καθηγήτρια Αγγλικών Άννα Νικολάου
  4. Αλέξανδρος Κουσιάππας του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας, Βραβείο Γαλλικής γλώσσας από την Καθηγήτρια Monique Burston
  5. Έλενα Χαραλάμπους του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, Βραβείο Γερμανικής γλώσσας από τον Καθηγητή Jack Burston
  6. Γεωργία Ισαάκ του Τμήματος Οικονομικών, Βραβείο ισπανικής γλώσσας από την Καθηγήτρια Ισπανικών Χρυσούλα Κωνσταντίου
  7. Χριστίνα Γιαννούλη του Τμήματος Μηχανικής και Τεχνολογίας, Βραβείο Ιταλικής γλώσσας από την Καθηγήτρια Ιταλικών Ευτυχία Ξερού.
  8. Βερόνικα Παπέττα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής, Βραβείο Ρωσικής γλώσσας από τον Καθηγητή Ρωσικών Βάσω Κώστα.

Μετά από μια σύντομη και λιτή εκδήλωση, ακολούθησε δεξίωση κατά την οποία δόθηκε η ευκαιρία σε φοιτητές, καλεσμένους και διδακτικό προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών για περαιτέρω γνωριμία. Γενικά η όλη βραδιά, κατά γενική ομολογία, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.