Επιτυχία του πρώτου Erasmus Staff Week Βιβλιοθηκονόμων στην Κύπρο

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρώτο Erasmus Staff Week για Βιβλιοθηκονόμους, που διοργάνωσε η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, στις 13-17 Ιουνίου, 2016.

Στόχος του προγράμματος ήταν η ανάπτυξη συνεργασιών αλλά και η ανταλλαγή καλών πρακτικών που αφορούν τις βιβλιοθήκες.
Οι συμμετέχοντες από πανεπιστήμια και δημοτικές βιβλιοθήκες της Ευρώπης, όπως της Ισπανίας, της Λιθουανίας, της Ελβετίας, της Τσεχίας, της Πολωνίας του Βελγίου, της Εσθονίας, της Ελβετίας , της Ιταλίας , του Ηνωμένου Βασιλείου , της Ελλάδας και της Πορτογαλίας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα με παρουσιάσεις σχετικά με την Επιστήμη της Βιβλιοθηκονομίας και της Επιστήμης της Πληροφόρησης .

Η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου παρουσίασε τον κύκλο εργασιών και τις δράσεις της, οι οποίες προκύπτουν από τους στρατηγικούς στόχους του πανεπιστημίου. Επίσης, οι εκπρόσωποι των φιλοξενουμένων Ιδρυμάτων παρουσίασαν τις δικές τους Βιβλιοθήκες, υπηρεσίες και προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Σε αυτό το πλαίσιο ακολούθησε συζήτηση με στόχο την κοινή αντιμετώπιση σε θέματα που αντιμετωπίζουν οι βιβλιοθήκες παγκοσμίως. Πέραν αυτού οι συμμετέχοντες, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και την πόλη της Λεμεσού. Στα πλαίσια του κοινωνικού προγράμματος οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην παλιά πόλη της Λεμεσού. Ακόμη, επισκέφθηκαν το χωριό Όμοδος, την εκκλησία του Τιμίου Σταυρού, το Μουσείο Ζιβανίας στο χωριό Βάσα και οινοποιείο της περιοχής.

Στόχος της Βιβλιοθήκης είναι να συνεχίσει και τα επόμενα χρόνια τη διοργάνωση του προγράμματος αφού συμβάλλει στη συνεργασία με άλλες Βιβλιοθήκες και την προβολή τόσο της Βιβλιοθήκης αλλά και του ίδιου του Πανεπιστημίου.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης Librarians Erasmus Staff Week