Τιμητική Διάκριση Καθηγητή Παντελή Κελίρη από την Αμερικανική Εταιρία Φυσικών

Πρόσφατα, ο Καθηγητής του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Παντελής Κελίρης βραβεύθηκε από την Αμερικανική Εταιρία Φυσικών (American Physical Society, APS) ως εξέχων αξιολογητής/κριτής (Outstanding Referee) επιστημονικών εργασιών υποβεβλημένων για δημοσίευση στα διεθνή επιστημονικά περιοδικά που εκδίδει η APS. Η εξέχουσα αυτή διάκριση δίδεται ετήσια σε ένα μικρό αριθμό από τους περίπου 69,000 ενεργούς κριτές της APS από όλο τον κόσμο, οι οποίοι σε μια περίοδο 30 ετών κλήθηκαν να αξιολογήσουν εργασίες, συμπεριλαμβανομένων των 37,200 που υποβλήθηκαν το 2015. Τα περιοδικά της APS είναι το Physical Review Letters, η σειρά των Physical Review και το Review of Modern Physics, όλα με υψηλό δείκτη απήχησης (impact factor). Στα περιοδικά αυτά δημοσιεύονται παραδοσιακά τα πιο σημαντικά άρθρα στη Φυσική, από την κοσμολογία, αστροφυσική και φυσική στοιχειωδών σωματιδίων, μέχρι τη φυσική συμπυκνωμένης ύλης και επιστήμης υλικών. Οι εξέχοντες κριτές επιλέγονται βάσει της ποιότητας και αριθμού των αξιολογήσεων τους, καθώς και της έγκαιρης κατάθεσης των, ανεξάρτητα από τη χώρα καταγωγής και το ερευνητικό τους πεδίο.

Οι βραβευθέντες εξέχοντες κριτές για το 2016 προέρχονται από 27 διαφορετικές χώρες, οι περισσότεροι από τις Η.Π.Α., Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Καναδά και Γαλλία. Είναι η πρώτη φορά που απονέμεται αυτή η διάκριση σε μέλος της ακαδημαϊκής/ερευνητικής κοινότητας της Κύπρου από την αρχή του προγράμματος “ Outstanding Referee” το 2008. Η διάκριση αυτή είναι βραβείο εφ’ όρου ζωής. Ένας πλήρης κατάλογος των εξεχόντων κριτών για το 2016 είναι διαθέσιμος διαδικτυακά στο http://journals.aps.org/OutstandingReferees.

Σχετικά με την APS: Η Αμερικανική Εταιρία Φυσικών (www.aps.org) είναι μη-κερδοσκοπική οργάνωση με σκοπό την προώθηση και διάχυση της γνώσης της Φυσικής μέσω των εξεχόντων ερευνητικών περιοδικών της, επιστημονικών συναντήσεων, και των εκπαιδευτικών, συμβουλευτικών και διεθνών δραστηριοτήτων της. Η APS αντιπροσωπεύει 53,000 μέλη, περιλαμβανομένων φυσικών σε ακαδημαϊκά ιδρύματα, εθνικά εργαστήρια και βιομηχανία στις Η.Π.Α. και σε όλο τον κόσμο.