Τυπο-γραφικές μέρες 2016

Τα Ερευνητικά εργαστήρια του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, ΕΕΓΓΕ (Ερευνητικό Εργαστήριο για τη Γλώσσα και τη Γραφιστική Επικοινωνία) και ΕΕΣΟΕ (Ερευνητικό Εργαστήριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας) στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει τη διημερίδα Τυπο-γραφικές μέρες 2016, με θέμα τον τυπογραφικό και γραφιστικό σχεδιασμό, το Σάββατο 22 και την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016.

Η διοργάνωση περιλαμβάνει μια σειρά διαλέξεων το Σάββατο 22 Οκτωβρίου κι ένα εργαστήριο τυπογραφικού σχεδιασμού την Κυριακή 23 Οκτωβρίου. Επίσημος προσκεκλημένος και κύριος ομιλητής, θα είναι ο Filip Blažek, γραφίστας/τυπογραφικός σχεδιαστής με έδρα την Πράγα και εκπρόσωπος της Τσεχίας στο διεθνή οργανισμό ATypI. Διαλέξεις θα δώσουν επίσης οι Όμηρος Παναγίδης, Λέκτορας Γραφιστικής Επικοινωνίας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Γιώργος Σουγλίδης, σύμβουλος branding με διεθνές σχεδιαστικό έργο και Σάββας Ξιναρής, συντονιστής του Προγράμματος Γραφιστικών Τεχνών και Διαφημιστικού Σχεδίου στο Πανεπιστήμιο Frederick.

Οι διαλέξεις θα δοθούν στην αγγλική γλώσσα, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016, στο Αμφιθέατρο 2, Κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος, Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία, στη Λεμεσό. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό. Για την καλύτερη διοργάνωση της εκδήλωσης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθευτούν εισιτήρια ελεύθερης εισόδου στο σύνδεσμο: https://www.eventbrite.com/e/typo-graphic-days-2016-lectures-tickets-27925698516?aff=efbnreg.

Το Πρόγραμμα των διαλέξεων έχει ως εξής:

17.00 – 17.30  Όμηρος Παναγίδης, διάλεξη με τίτλο “ Tracing—Reflecting Narratives”

17.30 – 18.00  Γιώργος Σουγλίδης, διάλεξη με τίτλο Northern line extension: An identity under construction ”

18.00 – 18.30  Σάββας Ξιναρής, διάλεξη με τίτλο “Take a look back; make a step forward”

18.30 – 19.15  Filip Blažek, διάλεξη με τίτλο “The World of Diacritics”

19.15 – 19.30 Ερωτήσεις – Συζήτηση

Την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016, θα πραγματοποιηθεί τυπογραφικό εργαστήριο με θέμα “Introduction to type design” και εισηγητή τον Filip Blažek, στο Εργαστήριο Γραφιστικής ΕΓΡΑ του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, στην πλατεία Ηρώων, στη Λεμεσό. Το εργαστήριο θα είναι μια εισαγωγή στις βασικές αρχές του τυπογραφικού σχεδιασμού μαζί με πρακτική εξάσκηση για τη δημιουργία μιας απλής γραμματοσειράς: από τα προσχέδια στην ψηφιοποίηση και στην επιτυχημένη εξαγωγή μιας λειτουργικής γραμματοσειράς OpenType. Το εργαστήριο θα ξεκινήσει στις 9.00 π.μ. και θα διαρκέσει μέχρι τις 4.00 μ.μ., με διάλειμμα μιας ώρας. Ο αριθμός των συμμετεχόντων στο εργαστήριο της Κυριακής είναι αυστηρά περιορισμένος σε 15 άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εξασφαλίσουν μια θέση στο εργαστήριο με σειρά προτεραιότητας, στο σύνδεσμο: http://www.eventbrite.com/e/typo-graphic-days-2016-workshop-tickets-27926836921.

Το εργαστήριο θα γίνει στην Αγγλική γλώσσα. Λόγω του πολύ περιορισμένου αριθμού θέσεων, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι, πριν την εγγραφή τους, να διασφαλίσουν ότι θα μπορέσουν να συμμετέχουν.

Περισσότερες πληροφορίες για τη διημερίδα «Τυπο-γραφικές μέρες 2016» στη σελίδα facebook https://www.facebook.com/events/566459890212620/ καθώς και στην ιστοσελίδα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.