Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συνδιοργανωτής του Πανευρωπαϊκού Συνεδρίου Οπωροκηπευτικών

Με τη συμμετοχή 400 συνέδρων από 51 διαφορετικές χώρες ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 3ου Πανευρωπαϊκού Συνεδρίου Οπωροκηπευτικών (www.she2016.org), υπό την αιγίδα της Διεθνούς Εταιρείας της Επιστήμης των Οπωροκηπευτικών (ISHS), το οποίο πραγματοποιήθηκε στα Χανιά το διάστημα 16-21 Οκτωβρίου. Το συνέδριο διοργανώθηκε από το Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων σε συνεργασία με το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας & Επιστήμης Τροφίμων του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Διοργανωτές ήταν ο ο Δρ. Παναγιώτης Καλαϊτζής και ο Δρ. Γεώργιος Μαγγανάρης.

Το επιστημονικό πρόγραμμα περιελάβανε 16 κεντρικές ομιλίες (http://www.she2016.org/keynote_speakers.html) και 84 προφορικές παρουσιάσεις, ενώ 260 εργασίες υποστηρίχθηκαν ως γραπτές ανακοινώσεις. Κεντρικό θέμα του Συνεδρίου ήταν η συμβολή των οπωροκηπευτικών στην ευζωία και στην αύξηση του προσδόκιμου ζωής των καταναλωτών. Έγιναν αναφορές στις σύγχρονες τάσεις της έρευνας σε θέματα όπως η διατροφική αξία των οπωροκηπευτικών και η επίδραση τους στην υγεία, τάσεις σε θέματα ποιότητας και προσδιορισμού της αυθεντικότητας και της ιχνηλασιμότητας των νωπών οπωροκηπευτικών σε σχέση με τις αλυσίδες διανομής καθώς και η αξία των γενετικών πόρων σε εποχές έντασης της κλιματικής αλλαγής όπως αυτή που διανύουμε στις μέρες μας για την αντιμετώπιση αυξημένων καταπονήσεων από αβιοτικούς και βιοτικούς παράγοντες. Επιπρόσθετα, έγιναν σημαντικές ανακοινώσεις σε θέματα γενετικής και βελτίωσης, καθώς και πως η βιοποικιλότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την επίλυση προβλημάτων που συναντώνται στα οπωροκηπευτικά. Επίσης, παρουσιάστηκαν ενδιαφέροντα εργαλεία, τεχνολογίες, καινοτομίες και εφαρμογές καθώς και θέματα που σχετίζονται με τα φαρμακευτικά και καλλωπιστικά φυτά, καθώς και το αστικό περιβάλλον.

Κατά τη διάρκεια του επίσημου δείπνου τιμήθηκαν οκτώ Έλληνες επιστήμονες από τα ανώτατα εκπαιδευτικά και ερευνητικά ιδρύματα της χώρας για την πολυετή προσφορά τους στην Επιστήμη των Οπωροκηπευτικών τόσο στην Ελλάδα όσο και διεθνώς: Δρ Αθανάσιος Οικονόμου (ΑΠΘ), Δρ Μιλτιάδης Βασιλακάκης (ΑΠΘ), Δρ Ιωάννης Βογιατζής (ΑΠΘ), Δρ Ευάγγελος Σφακιωτάκης (ΑΠΘ), Δρ Χρήστος Ολύμπιος (ΓΠΑ), Δρ Σπύρος Λιονάκης (ΤΕΙ-Κρήτης), Δρ Αθανάσιος Μαγγανάρης (ΤΕΙ-Θεσσαλονίκης), Δρ Κώστας Χαρτζουλάκης (ΕΛΓΟ Δήμητρα-Χανιά).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Συνέδριο μπορείτε να ανατρέξετε στον ιστότοπο www.she2016.org