Η Μητρόπολη Λεμεσού στηρίζει τους φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου συνάντηση του Πανιερώτατου Μητροπολίτη Λεμεσού κ.κ Αθανάσιου με τους ανάδοχους των δώδεκα ετήσιων υποτροφιών που προσφέρει η Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού σε φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Κατά τη διάρκεια της Συνάντησης που διεξήχθηκε στην Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Αντρέας Αναγιωτός, ευχαρίστησε θερμά τον Πανιερώτατο για τη διαρκή συνεργασία και τη στήριξη της Μητρόπολης προς το Πανεπιστήμιο με την ευγενική παροχή των υποτροφιών προς δικαιούχους οικονομικής στήριξης. Επιπρόσθετα τόνισε το γεγονός ότι πέραν των υποτροφιών, η Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού προσφέρει καθημερινά δωρεάν γεύμα σε περισσότερους από 800 φοιτητές, γεγονός για το οποίο το Πανεπιστήμιο είναι ιδιαίτερα ευγνώμον.

Ο Πρόεδρος του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών και μέλος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, κ. Νικόλας Ιορδάνους, τόνισε τη σημασία της κοινωνικοοικονομικής στήριξης που επιτελεί το Σωματείο με τη βοήθεια της Ιεράς Μητρόπολης Λεμεσού και ευχαρίστησε θερμά τον Πανιερώτατο.

Στη συνάντηση παρευρέθηκαν και τα μέλη του Δ.Σ του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών, κ. Αντρέας Λαός και κ. Μίμης Σοφοκλέους.
Το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι εγγεγραμμένο φιλανθρωπικό ίδρυμα εγκεκριμένο από το Κράτος. Λειτουργεί από το 2009 και κατά το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 έχει ενισχύσει οικονομικά 320 φοιτητές με το συνολικό ποσό των 110 χιλιάδων ευρώ.