Παγκύπριο Συνέδριο Γάλακτος & Τυροκομίας

Συνέδρια

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Παγκύπριο Συνέδριο Γάλακτος & Τυροκομίας που διοργανώθηκε από την ΙΜΗ την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2017 στο Κτήμα Μακένζυ, στη Λάρνακα, με τη στρατηγική συνεργασία της Χαραλαμπίδης Κρίστης.
Το συνέδριο τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργoύ Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος κ. Νίκου Κουγιάλη, ο οποίος τίμησε με την παρουσία του χαιρετίζοντας το συνέδριο. Απώτερος σκοπός του Συνεδρίου ήταν η ανάδειξη της σημαντικότητας των κλάδων Γάλακτος και Τυροκομίας, ο εντοπισμός δυσκολιών κι εμποδίων, καθώς και η επίλυση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες του κλάδου.

Στο Συνέδριο συμμετείχαν με ομιλίες ο Επ. Καθηγητής Φώτης Παπαδήμας και μέλος της Εθνικής Επιτροπής Γάλακτος καθώς και ο Επ. Καθηγητής Ουράνιος Τζαμαλούκας από το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου.

Το Συνέδριο παρακολούθησαν όλοι όσοι ασχολούνται με τον τομέα της Αγελαδοτροφίας, Αιγοπροβατοτροφίας, Παραγωγής Γάλακτος, Τυροκομίας, καθώς και επαγγελματίες από άλλους συναφείς κλάδους, όπως είναι: κτηνοτρόφοι, κτηνίατροι, ζωοτρόφοι, γεωπόνοι ζωικής παραγωγής, επιχειρηματικά στελέχη από συγγενικούς τομείς, εκπρόσωποι του κρατικού και ημικρατικού τομέα.

Συμμετοχή Ακαδημαικών του ΤΕΠΑΚ στο πρώτο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Conference on Interdisciplinary Approaches to Linguistic Theory»

«Οινούσα Κύπρος»: 1ο Παγκύπριο συνέδριο για το κυπριακό κρασί

ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ “Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη”