Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου πρωταγωνιστεί στην προώθηση της πολιτιστικής κληρονομιάς και της καλλιτεχνικής δημιουργίας μέσω ψηφιοποίησης

Ακόμα μια κοινωνική προσφορά του Πανεπιστημίου μέσω συνεργασίας με Θέατρο Ριάλτo

Μια σημαντική κοινωνική περιοχή στην οποία συμβάλει τα μέγιστα το Τεχνολογικό Πανεπιστημίου Κύπρου είναι η διατήρηση και η προβολή της πολιτιστικής κληρονομιάς και καλλιτεχνικής δημιουργίας του τόπου μας.

Στις 21 Φεβρουαρίου 2017 ακόμα μια προσφορά του Πανεπιστημίου προς την πόλη δρομολογείται με την ανανέωση του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με το Θέατρο Ριάλτο, βάσει του οποίου συμφωνήθηκε η ψηφιοποίηση του ιστορικού αρχείου του Θεάτρου από τη Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Το πρωτόκολλο συνεργασίας ανανεώνεται για ακόμα 5 χρόνια και αυτό είναι δείγμα της ουσιαστικής συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί το προηγούμενο χρονικό διάστημα, ιδιαίτερα με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών. Η συνεργασία θα ενισχυθεί περαιτέρω με τη λειτουργία και εισδοχή των πρώτων φοιτητών του Τμήματος Καλών Τεχνών. Η συνεργασία που τίθεται σε εφαρμογή με την παρούσα συμφωνία καλύπτει τομείς όπως κοινές πολιτιστικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές δραστηριότητες, εξεύρεση τρόπων προβολής και στήριξης του κοινού έργου των δύο φορέων, τοποθέτηση φοιτητών σε εργασιακούς χώρους και δημιουργία πυρήνων εθελοντών φοιτητών και ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Σχετικά με τις υπηρεσίες ψηφιοποίησης, η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΒΤΠ) από τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της διαθέτει εργαστήριο ψηφιοποίησης, το οποίο καταγράφει και ψηφιοποιεί αρχεία και συλλογές με σκοπό τη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου, σε συνεργασία με τοπικούς φορείς όπως είναι ο Δήμος Λεμεσού, το Θεατρικό Μουσείο Κύπρου, το Παττίχειο Δημοτικό Μουσείο, και το Ιστορικό Αρχείο και Κέντρο Μελετών. Το εργαστήριο διαθέτει σύγχρονο εξοπλισμό για τη ψηφιοποίηση μεταξύ άλλων (χειρογράφων, αρχείων οργανισμών και προσωπικών αρχείων, εκδόσεων, βιβλίων, περιοδικών, εφημερίδων, εικονογραφημένου υλικού, φωτογραφιών σε χαρτί ή αρνητικών, slides 35mm, καρτ ποστάλ, αφισών, γραμματόσημων, ηχητικών αρχείων, ταινιών VHS κ.λπ.). Για τη φύλαξη των συλλογών η ΒΤΠ διαθέτει δύο υποδομές. Όσον αφορά στη φύλαξη και διαχείριση ψηφιοποιημένου αρχειακού υλικού, χρησιμοποιεί το πρόγραμμα ανοικτού κώδικα AtoM με την ονομασία “Υλάτης”. Ενώ για τη φύλαξη και διατήρηση ψηφιακών συλλογών “Αψίδα” διαθέτει το ανοικτό λογισμικό Omeka.

Τα πνευματικά δικαιώματα των ψηφιοποιημένων τεκμηρίων, παραμένουν στους κατόχους τους, τα τεκμήρια είναι ανοικτά στο διαδίκτυο στη διάθεση του κοινού, ενώ ως φυσικά αντικείμενα παραμένουν στην ιδιοκτησία των νόμιμων κατόχων τους. Απώτερος στόχος είναι η ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου στην ευρωπαϊκή ψηφιακή βιβλιοθήκη “Europeana”, όπου το τεκμηριωμένο υλικό με όλα τα σχετικά στοιχεία, διατίθεται μέσω διαδικτύου για πρόσβαση ανά το παγκόσμιο. Η ΒΤΠ διαθέτει τις ακόλουθες ψηφιακές συλλογές (Φωτογραφίες από τα Λιμάνια της Κύπρου, Φωτογραφίες Γυμναστικού Συλλόγου Ολύμπια (ΓΣΟ), Σατιρική Επιθεώρηση, αρχείο Νικόλαου Ξιούτα, συλλογή Αντρέα Κουκίδη συλλογή Λαογραφικού Ομίλου Λεμεσού, Αρχείο κανταδόρων Τότη Μανδαλιού) και βρίσκεται στη διαδικασία ψηφιοποίησης του φωτογραφικού αρχείου Γιώργου Λανίτη, του αρχείου Σόλωνα Μιχαηλίδη και του Αρχείου του Θεατρικού Μουσείου Κύπρου.

Η ΒΤΠ συνεργάζεται με το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος CIP ICT-PSP “LoCloud” και μέσω της “Αψίδας” παρέχει την τεχνική υποδομή για την τεκμηρίωση, αρχειοθέτηση και διαχρονική συντήρηση του ψηφιακού υλικού. Ταυτόχρονα παρέχει υποστήριξη στην εκπαίδευση των φορέων για τη δημιουργία εγγραφών και τον έλεγχο των μεταδεδομένων που δημιουργούνται στην Αψίδα.

Βασικός στόχος της ψηφιοποίησης αποτελεί η μεγαλύτερη προσβασιμότητα και η επιστημονική διαχείριση του πλούτου των πληροφοριών. Η ψηφιοποίηση συλλογών που αφορούν την ιστορία της πόλης είναι ζωτικής σημασίας για τη διατήρηση του τοπικού ιδιαίτερου πολιτισμού. Οι ψηφιοποιημένες συλλογές από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου αποτελούν ένα εργαλείο προσβάσιμο σε κάθε πολίτη και απαραίτητο για κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα, ιστορικό ερευνητή, δημοσιογράφο και για όλους όσους ενδιαφέρονται για την ιστορία της χώρας γενικότερα.