Best paper & Best poster για ερευνητικό εργαστήριο του ΤΠΚ

Ερευνητικά Νέα

Διπλή διάκριση έλαβε το εργαστήριο Τεχνολογιών της Πειθούς του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο συνέδριο Persuasive Tech’17 (12th International Conference on Persuasive Technologies - http://persuasivetechnology.eu), το κυρίαρχο διεθνές συνέδριο που φέρνει μαζί επιστήμονες από την Πληροφορική, τις Κοινωνικές Επιστήμες και το Design, με στόχο την ανάπτυξη γνώσης γύρω από τη σχεδίαση και την αξιολόγηση τεχνολογιών που αποσκοπούν στην επιρροή των στάσεων και συμπεριφορών των ανθρώπων.

H εργασία της διδακτορικής φοιτήτριας Ana Caraban σε συνεργασία με τους επιβλέποντες καθηγητές της, Ευάγγελο Καραπάνο και Pedro Campos, τον μεταπτυχιακό φοιτητή Vitor Teixeira, και τον ερευνητικό συνεργάτη Sean Munson, βραβεύτηκε ως η καλύτερη εργασία του συνεδρίου (best paper award). Στη συγκεκριμένη εργασία προτείνεται ένα εργαλείο ανοικτού κώδικα το οποίο επιτρέπει σε ερευνητές επιστημών συμπεριφοράς να σχεδιάζουν και να διεξάγουν μελέτες αλλαγής συμπεριφοράς χρησιμοποιώντας τεχνικές υποσυνείδητης επιρροής καθόσον ο χρήστης πλοηγείται στο διαδίκτυο. Το εργαλείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πλήθος διαφορετικών παρεμβάσεων όπως για την ενθάρρυνση της φυσικής δραστηριότητας και τη μείωση των επιπέδων καθιστικής ζωής, και για την προώθηση της ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου, μεταξύ άλλων. Η εργασία παρουσιάζει δύο μελέτες οι οποίες βοηθούν στο σχεδιασμό του εργαλείου και εξετάζουν την αποτελεσματικότητά του, και συζητά την ηθική διάσταση της χρήσης του εργαλείου. Η εργασία της διδακτορικής φοιτήτριας Ligia Duro σε συνεργασία με τους επιβλέποντες καθηγητές της Ευάγγελο Καραπάνο, Pedro Campos και Teresa Romao βραβεύτηκε επίσης ως η καλύτερη υπό εξέλιξη εργασία (best poster award) στο συνέδριο.
Περισσότερες πληροφορίες για το Εργαστήριο Τεχνολογιών της Πειθούς του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου http://persuasive.cut.ac.cy)

Νέο ερευνητικό έργο του «Ορίζοντα 2020» στο Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Ανακαλύψτε ευκαιρίες ενεργειακής αναβάθμισης μέσω του εργαλείου ENERFUND

Έναρξη του χρηματοδοτούμενου έργου “ΕΠΙΡΡΟΗ» για τη δημιουργία πρωτοποριακού συστήματος παρακολούθησης των δικτύων ύδρευσης και υποστήριξης του εντοπισμού και της αποκατάστασης διαρροώνc