Επίσκεψη του Πρύτανη του Ben Gurion University of the Negev στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και δρομολόγηση Διμερούς Συνεργασίας

Στο πλαίσιο διεθνούς συνεργασίας και μετά από πρόσκληση από τον Πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, ο Πρύτανης του Ben Gurion University (BG) of the Negev, Καθηγητή Zvi HaCohen, πραγματοποίησε επίσκεψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός και ο Πρύτανης του Ben Gurion Καθηγητής Zvi HaCohen υπέγραψαν Συμφωνία Διμερούς Συνεργασίας , επισημοποιώντας ουσιαστικά την ήδη υφιστάμενη συνεργασία ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια. Τα δύο πανεπιστήμια διατηρούν συνεργασία στους τομείς της εκπαίδευσης, επικοινωνίας και νέων τεχνολογιών μέσω κοινής συμμετοχής σε Ευρωπαϊκά προγράμματα FP7 και συν συγγραφή σχετικών εγχειριδίων. Συνέργειες υφίστανται και στον τομέα της μηχανικής σε διάφορους τομείς όπως στη χρήση οπτικών ινών με ακτίνες laser και νανοτεχνολογία για φαρμακευτική αγωγή.

Βασικός στόχος της συμφωνίας αυτής, είναι ανάπτυξη κοινών δράσεων/συνεργασιών σε θέματα που ενδιαφέρουν τα δύο ιδρύματα. Οι δύο πλευρές υπογράμμισαν σημαντικές δυνατότητες και προοπτικές που διανοίγονται με τη συνεργασία αυτή, σε πεδία ανταλλαγής προσωπικού και φοιτητών, κοινής συνεργασίας σε ερευνητικά έργα, αμοιβαία ανταλλαγή τεχνογνωσίας και κοινές δημοσιεύσεις.

Στην υπογραφή της Συμφωνίας Διμερούς Συνεργασίας παρέστησαν εκτός από τις Πρυτανικές Αρχές, ο Δήμαρχος Λεμεσού κ. Νίκος Νικολαϊδης, ο Πρόεδρος του ΕΒΕΛ, κ. Κώστας Γαλαταριώτης, το μέλος του Συμβουλίου Νικόλας Ιορδάνου, ο Καθ. Νίκος Ζάμπογλου, Διευθυντής του Γερμανικού Ογκολογικού Κέντρου η κ. Ελένη Σταύρου (Βουλευτής-Διεθνολόγος με ειδίκευση στη Μέση Ανατολή), οι Κοσμήτορες Σχολών, ο Προϊστάμενος και λειτουργοί της Υπηρεσίας Έρευνας και Διεθνούς Συνεργασίας.
Το BG είναι ένα αναπτυσσόμενο πανεπιστήμιο, το δημοφιλέστερο στο Ισραήλ σε αριθμό φοιτητών, και ένα πανεπιστήμιο με το οποίο το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο διαθέτει αρκετά κοινά επιστημονικά και ερευνητικά πεδία.

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ ανάφερε ότι η συνεργασία με το Ισραήλ αποτελεί στρατηγικό στόχο του Πανεπιστημίου μας, ενώ ο Δήμαρχος Λεμεσού και ο Πρόεδρος του ΕΒΕΛ ανέφεραν ότι είναι εταίροι σε μια ευρύτερη προσπάθεια ενδυνάμωσης της συνεργασίας Κύπρου-Ισραήλ. Ως σημαντική συνιστώσα συνεργασίας εντοπίζεται η περίπτωση της ανάπτυξης του Τεχνολογικού Πάρκου στη Λεμεσό. Το BG, διαθέτοντας μεγάλη εμπειρία στην ανάπτυξη τέτοιων πάρκων, μπορεί να διαθέσει την τεχνογνωσία του προς αυτό το σκοπό.

Ακολούθησε επίσκεψη στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου.