Σταθερά σε υψηλή πανευρωπαϊκή κατάταξη το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Νέα ειδική ανάλυση σχετικά με τις επιδόσεις των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων, εξέδωσε ο έγκριτος διεθνής οργανισμός κατατάξεων Πανεπιστημίων Times Higher Education την Τετάρτη 21 Ιουνίου. Η ειδική έκθεση περιλαμβάνει μια λεπτομερή ανάλυση των επιδόσεων των 400 κορυφαίων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων βάσει αδημοσίευτων στοιχείων που προέρχονται από τους 13 απαιτητικούς δείκτες απόδοσης, βάσει της προηγούμενης διεθνούς κατάταξης World University Rankings 2016-17 που εξαγγέλθηκε τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διατηρεί, παρά το νεαρό της λειτουργίας του, την κατάταξη ανάμεσα στα 201-250 κορυφαία ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.

Στην ίδια θέση με το Τεχνολογικό κατατάσσεται το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (201-250). Τα μόνα ελληνόφωνα πανεπιστήμια σε υψηλότερη θέση είναι το Πανεπιστήμιο Κρήτης (171-180) και το Πανεπιστήμιο Κύπρου (181-190). Το Εθνικό Καποδιστριακό, η ΑΣΟΕ, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων παρουσιάζονται στις 251-300 θέσεις των κορυφαίων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων.

Η κατάταξη είναι διαθέσιμη εδώ: https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-europe