Ανάπτυξη συνεργειών ανάμεσα στη Google και του Ερευνητικού Κέντρου Κοινωνικής Πληροφορικής (του ΤΕΠΑΚ)

Ερευνητικά Νέα

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η πρωτη δημόσια εκδήλωση του Ερευνητικού Κέντρου Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, στο Θέατρο Ριάλτο στη Λεμεσό την Πέμπτη 20 Ιουλίου με θέμα “A day in the life of a UX Researcher at Google”.

Κύρια ομιλήτρια στην εκδήλωση ήταν η Κατερίνα Τζανίδου, User Experience (UX) Research Manager της Google UK, η οποία αναφέρθηκε στις γνώσεις και τεχνικές τις οποίες εφαρμόζει η Google ώστε να επιτευχθεί χρηστικότητα και ευχρηστία των προϊόντων της. Ο γνωστός κολοσσός συνδυάζει γνώσεις και τεχνικές από πολλούς κλάδους, όπως HCI (Human Computer Interaction), digital marketing, επικοινωνία, ψυχολογία και design προκειμένου να έχει πραγματικά εντυπωσιακά αποτελέσματα στην συνολική εικόνα των προϊόντων της.

Στη συνέχεια, ο Καθηγητής του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, Παναγιώτης Ζαφείρης, παρουσίασε το έργο του Ερευνητικού Κέντρου Κοινωνικής Πληροφορικής (http://socialcomputing.eu/). Ακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή και του κοινού. Τη συζήτηση συντόνισε ο Αντρέας Παπαλλάς, Ερευνητικος Συνεργατης.

H εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Καλοκαιρινού Σχολείου Νέων Ερευνητών που διοργανώνει το Ευρωπαϊκό έργο Network for Social Computing Research (NOTRE, http://notre.socialcomputing.eu/). Το Καλοκαιρινό Σχολείο Κοινωνικής Πληροφορικής πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα 17 21 Ιουλίου και σε αυτό συμμετείχαν διδακτορικοί φοιτητές και νέοι ερευνητές από πανεπιστήμια της Κύπρου και του εξωτερικού. Το Ερευνητικό Κέντρο Κοινωνικής Πληροφορικής εξερευνά τρόπους για περαιτέρω συνεργασίες με την κ. Τζανίδου τόσο σε εκπαιδευτικό όσο και ερευνητικό επίπεδο.

Νέο ερευνητικό έργο του «Ορίζοντα 2020» στο Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Ανακαλύψτε ευκαιρίες ενεργειακής αναβάθμισης μέσω του εργαλείου ENERFUND

Έναρξη του χρηματοδοτούμενου έργου “ΕΠΙΡΡΟΗ» για τη δημιουργία πρωτοποριακού συστήματος παρακολούθησης των δικτύων ύδρευσης και υποστήριξης του εντοπισμού και της αποκατάστασης διαρροώνc