Το πανευρωπαϊκό δίκτυο 31 χωρών, «Mathematics for Industry Network», εξέλεξε ερευνήτρια του ΤΕΠΑΚ ως Leader του Working Group “Case studies”

Η Δρ. Κατερίνα Καουρή, Ερευνήτρια στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου έχει εκλεγεί Leader του Working Group “Case Studies” στο πανευρωπαϊκό δίκτυο Mathematics for Industry Network (MI-NET, EU COST Action TD1409). Το MI-NET, στο οποίο συμμετέχουν ειδικοί από 31 χώρες, χρηματοδοτεί και υποστηρίζει ερευνητικές δραστηριότητες οι οποίες προωθούν τη χρήση της μαθηματικής μοντελοποίησης στην επίλυση επιχειρησιακών και κοινωνικών προβλημάτων. Οι δραστηριότητες αυτές περιλαμβάνουν πολυήμερα εντατικά workshops (Study Groups with Industry), επισκέψεις ερευνητών σε επιχειρήσεις, συγγραφή επιστημονικών άρθρων κ.α.

Η Δρ. Καουρή στα πλαίσια του νέου της ρόλου ως ειδικός στην επίλυση επιχειρησιακών και κοινωνικών προβλημάτων με μαθηματική μοντελοποίηση θα συντονίσει πανευρωπαϊκά τη συλλογή και καταγραφή δεκάδων επιτυχημένων συνεργασιών μεταξύ πανεπιστημίων και επιχειρήσεων («success stories”) και τα «success stories» θα δημοσιευτούν σε ειδικό βιβλιάριο το οποίο θα διανεμηθεί σε πανεπιστήμια και επιχειρήσεις σε όλη την Ευρώπη, με στόχο να ενθαρρύνει περισσότερες επιχειρήσεις και πανεπιστήμια να συνάψουν ερευνητικές συνεργασίες.

Στην Κύπρο κάποιες πετυχημένες συνεργασίες μεταξύ πανεπιστημίων και επιχειρήσεων μέσω μαθηματικής μοντελοποίησης έχουν δημιουργηθεί μέσα από το 1ο Study Group with Industry (125ο στην Ευρώπη). Το Study Group διοργανώθηκε στο ΤΕΠΑΚ 5-9 Δεκεμβρίου 2016 με χρηματοδότηση από το MI-NET και συντονίστηκε από τη Δρα Καουρή (www.esgi-cy.org). 50 ερευνητές από 17 χώρες εργάστηκαν εντατικά σε 4 ομάδες, για μια εβδομάδα, σε προβλήματα των Κυπριακών επιχειρήσεων ENGINO, Party Ice, ΟΣΕΛ και Τμήμα Ανάπτυξης Υδάτων.

Οι πιο πάνω 4 συνεργασίες και δεκάδες άλλα επιτυχημένα παραδείγματα συνεργασίας πανεπιστημίων-επιχειρήσεων από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες θα παρουσιαστούν και θα συζητηθούν στις 27/10, στο Κυπριακό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο (ΚΕΒΕ) σε ημερίδα την οποία συνδιοργανώνουν το δίκτυο ΜΙ-ΝΕΤ, το ΤΕΠΑΚ, το ΚΕΒΕ και η Βρετανική Ύπατη Αρμοστεία.

Περισσότερες πληροφορίες: www.esgi-cy.org, τηλ: 25002472