Solving pressing industrial challenges with mathematical modelling

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συνδιοργανώνει το industrial workshop/ημερίδα

"Solving pressing industrial challenges with mathematical modelling"

με το πανευρωπαϊκό Mathematics for Industry Network (ΜΙ-ΝΕΤ, COST Action TD1409), το Κυπριακό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο (ΚΕΒΕ), και τη Βρετανική Ύπατη Αρμοστεία, την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017, 9:30π.μ. – 12:30π.μ. στον 7ο όροφο του ΚΕΒΕ στη Λευκωσία.

Στην ημερίδα, η οποία συντονίζεται από τη Δρα Κατερίνα Καουρή (ΗΜΜΥΠ), θα παρουσιαστούν πολλά πετυχημένα παραδείγματα συνεργασιών μεταξύ πανεπιστημίων και επιχειρήσεων, από πολλούς επιχειρησιακούς κλάδους και σε διάφορες χώρες. Θα ακολουθήσει συζήτηση και δικτύωση μεταξύ επιχειρήσεων και ερευνητών με στόχο τη δημιουργία περαιτέρω συνεργασιών. Στην ημερίδα θα παρευρίσκονται και δύο διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί οι οποίοι έχουν συνάψει πολυετείς συνεργασίες με επιχειρήσεις: ο Καθηγητής Δημήτριος Παπαγεωργίου ο οποίος κατέχει την Έδρα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Imperial College και ο Δρ Ian Griffiths, Royal Society University Research Fellow στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. (Το workshop θα διεξαχθεί στην Αγγλική γλώσσα.)

Στην ημερίδα θα παρουσιαστεί και η αποτελεσματική πρακτική του European Study Group with Industry, εργαστήριο όπου ερευνητές και επιχειρήσεις συνεργάζονται εντατικά για μια εβδομάδα. Το Study Group with Industry ξεκίνησε από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης το 1968 και έκτοτε εφαρμόστηκε με επιτυχία σε 23 χώρες. Στην Κύπρο το 1ο Study Group διοργανώθηκε το Δεκέμβριο του 2016, στο ΤΕΠΑΚ, με τη συμμετοχή των επιχειρήσεων ENGINO, Party Ice, Τμήμα Ανάπτυξης Υδάτων και ΟΣΕΛ, με πολύ καλά αποτελέσματα (βλ. www.esgi-cy.org).

Μπορείτε να εγγραφείτε στην ημερίδα ηλεκτρονικά εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες: Δρ. Κατερίνα Καουρή, 25002472/99947843