ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ “Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη”

Συνέδρια

Συμπληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία την 30η και 31η Οκτωβρίου, 2017, στη Λεμεσό, πόλη που έζησε και δημιούργησε ο Βασίλης Μιχαηλίδης, το «Πρώτο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Λογοτεχνίας», με τίτλο: ‘’Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη’’, με διοργανωτές την Εταιρεία Λογοτεχνών Λεμεσού: Βασίλης Μιχαηλίδης και το Τεχνολογικό Πανεπιστημίου Κύπρου: Βιβλιοθήκη Βασίλης Μιχαηλίδης. Το συνέδριο έγινε στα πλαίσια του Προγράμματος Πολιτισμού των Πολιτιστικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και με αρωγή του Δήμου Λεμεσού, φιλοξενήθηκε στο Δημοτικό Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολωμονίδης. Χαιρετισμούς εξ’ Ελλάδος απέστειλαν ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμος και ο Πρόεδρος του Φιλολογικού Συλλόγου «ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ» κ. Εμμανουήλ Μικρογιαννάκης.

Επετεύχθη ο κύριος στόχος του συνεδρίου με τεκμηρίωση αναγνώρισης του γλωσσικού και πολιτιστικού πλούτου, που διαθέτει το Κυπριακό ιδίωμα. Τα πορίσματα του συνεδρίου, τόσο από το κεντρικό μέρος των εισηγήσεων, όσο και από τις επί μέρους συζητήσεις των εξειδικευμένων focus groups (Βασίλης Μιχαηλίδης, το πολιτιστικό φαινόμενο και Βασίλης Μιχαηλίδης, το Φιλολογικό Φαινόμενο), όπως και αυτά της Στρογγυλής Τράπεζας, θα μεταφερθούν για ενημέρωση των ΑΕΙ της Ελλάδας, της Κύπρου και των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, τα οποία διαθέτουν Ελληνικές και Ελληνιστικές Σπουδές, πάνω στα οικεία θέματα. Τα πορίσματα, που θα δημοσιευθούν, θα αποτελέσουν μια ουσιαστική «πρόκληση» ανάπτυξης προγραμμάτων γύρω από την γλωσσική και πολιτιστική παράμετρο του κυπριακού ιδιώματος, αρχής γενόμενης από το έργο του Βασίλη Μιχαηλίδη.

Η Πρώτη μέρα εγκαινιάστηκε με εισήγηση από τον Ομότιμο καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Γιώργο Κεχαγιόγλου, «η Ποίηση του Β. Μιχαηλίδη μέσα στις γλωσσικές, στιχουργικές, ειδολογικές και θεματολογικές παραδόσεις του καιρού του», ακολούθησαν ο Δρ Κυριάκος Ιωάννου με την εισήγηση, ‘«Ευγνωμόνει [ή: κατηγόρει], ω πατρίς μου, την Μεγάλην Βρετανίαν»; Η εξελικτική στάση του Βασίλη Μιχαηλίδη απέναντι στους Βρετανούς’, ο κ. Σταύρος Σταύρου (Φιλόλογος - λογοτέχνης, τ. Ειδ. Γραμματέας του Φιλολογικού Συλλόγου ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, με την εισήγηση, ‘Αποτυπώματα της εθνικής συνείδησης στο έργο του Βασίλη Μιχαηλίδη’, ο Δ.φ. Μανώλης Μ. Στεργιούλης, Σχ. Σύμβουλος του Υπουργείου Παιδείας της Ελλάδας, ‘Ο μεγαλοϊδεατισμός στην ποίηση του Βασίλη Μιχαηλίδη’ και η Κυρία Αιμιλία Λυμπεράκη- Benson, ‘Γλώσσα, οι διάλεκτοι και η σύζευξή τους- «Το δέον στη διεύρυνση του Γλωσσικού μας ορίζοντα και οι ευεργετικές επιδράσεις στην σύναψή τους με το Κυπριακό γλωσσικό ιδίωμα στην Εκπαίδευση’.

Η Δεύτερη μέρα εγκαινιάστηκε από τον Ομότιμο καθηγητή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Χριστόφορο Χαραλαμπάκη, με την ομιλία «η γλώσσα και το ύφος του Βασίλη Μιχαηλίδη» και ακολούθησαν ο Δρ Κρίστης Χαράκης, με την εισήγηση, «Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη: προβολικά και αναλογικά πρότυπα της γραφής του ποιητή», ο Καθηγητής Πέτρος Παπαπολυβίου, με θέμα «Η Κύπρος και η Λεμεσός στην οποία έζησε και έγγραψε ο Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917): το ιστορικό πλαίσιο», ο κ. Κωνσταντίνος Νικολαϊδης, λογοτέχνης – συγγραφέας, με θέμα «Ο αλυτρωτικός μεγαλοιδεάτης, εθνικός και «εθνικιστής» ποιητής Βασίλης Μιχαηλίδης» και ο κ. Γιώργος Πετούσης, με θέμα «εξαφάνιση, εντοπισμός και ανεύρεση τάφου του εθνικού μας ποιητή Βασίλη Μιχαηλίδη, στο κοιμητήριο του Αγίου Νικολάου στην πόλη μας». Κατάθεση εισήγησης, με θέμα «”Αφηγηματικές τεχνικές στην «9η Ιουλίου του 1821 εν Λευκωσία (Κύπρου)” του Βασίλη Μιχαηλίδη: μια πρώτη προσέγγιση» από την Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Κύπρου (ΠΤΔΕ), Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων έγιναν τα αποκαλυπτήρια της προτομής του Βασίλη Μιχαηλίδη (στο προαύλιο της Βιβλιοθήκης “Βασίλης Μιχαηλίδης”), στις 30 Οκτωβρίου 2017, ώρα 7.00 μ. μ. και ακολούθησε η θεατρική παράσταση: «Η Χιώτισσα», από την ανεξάρτητη ομάδα Κολοσσίου Τάγμα Ιπποτών στο Αμφιθέατρο "Πεύκιος Γεωργιάδης", Κτήριο Ανδρέας Θεμιστοκλέους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Παράλληλα, εγκαινιάστηκε η έκθεση βιβλίου «Βασίλης Μιχαηλίδης» στο κτήριο της Βιβλιοθήκης του ΤΕΠΑΚ.

Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα το πρωί της 30ης Οκτωβρίου 2017 εμπλουτίστηκε από το κουαρτέτο εγχόρδων του Δήμου Λεμεσού, όπου η σοπράνο Ιόλη Μουστερή και ο τενόρος Μάριος Δ. Χριστοφίνης ερμήνευσαν δυο νέες συνθέσεις του κ. Χρίστου Μάρκου, σε ποίηση Κρίστη Χαράκη και Σταύρου Σταύρου, όπως και ένα ποίημα του αείμνηστου Μιχάλη Μουστερή, πατέρα της τραγουδίστριας. Το απόγευμα, στα αποκαλυπτήρια της προτομής του Βασίλη Μιχαηλίδη, έπαιξε και το κουαρτέτο εγχόρδων των μαθητών του Παπαδάκειου Δημοτικού Ωδείου Λεμεσού. Κατά το Συνέδριο εγκαινιάστηκε το πρώτο τεύχος περιοδικού τύπου της Εταιρείας Λογοτεχνών: Βασίλης Μιχαηλίδης, με τίτλο ΑΝΕΡΑΔΑ, ως αφιέρωμα στους πρόσφυγες, της σύγχρονης τραγωδίας του κόσμου μας. Το τεύχος αυτό φιλοξενεί όλα τα ποιήματα που διαβάστηκαν το 2016, Ημέρα Ποίησης, όπου ποιητές από 18 άλλες χώρες έγραψαν και απάγγειλαν «ένα ποίημα για τους πρόσφυγες».

Τέλος, το Συνέδριο έκλεισε με συγκέντρωση των πορισμάτων, η επεξεργασία των οποίων θα αποτελέσει μέρος της έκδοσης πεπραγμένων του συνεδρίου.

Στο πλαίσιο αυτού του συνεδρίου τιμήθηκαν, ως πρώτα Επίτιμα Μέλη της Εταιρείας Λογοτεχνών Λεμεσού: Βασίλης Μιχαηλίδης η ποιήτρια Πίτσα Γαλάζη για την πνευματική και πολυετή δημιουργική λογοτεχνική της δράση και την προσφορά πολιτισμού στη Λεμεσό και την Κύπρο, και η κυρία Παρασκευή (Σκεύη) Λακαταμίτου, για τη πνευματική, κοινωνική και πολυετή δημιουργική της δράση με ενέργειες, που προάγουν τον κλασικό αθλητισμό, τη λογοτεχνία και την προσφορά προαγωγής του πολιτισμού της σύγχρονης ιστορία της Κύπρου στη νήσο Σύρο.

Δρ Κρίστης Χαράκης
Εκ μέρους των συνεργαζόμενων φορέων του Συνεδρίου