Ανακοίνωση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου για τον θάνατο του Καθηγητή Φώτη Καφάτου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστημίο Κύπρου εκφράζει τη θλίψη του για την απώλεια του Καθηγητή Φώτη Καφάτου, ο οποίος στις 18 Νοεμβρίου 2017 έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 77 ετών. Ο Καθηγητής Καφάτος ήταν ο πρώτος επιστήμονας, ο οποίος αναγορεύθηκε σε Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το 2008.

Ο Φώτης Καφάτος ήταν γνωστός για την πρωτοποριακή του έρευνα στη μοριακή βιολογία. Διετέλεσε Καθηγητής Βιολογίας στα Πανεπιστήμια Χάρβαρντ, Αθηνών και Κρήτης. Υπηρέτησε ως Γενικός Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Εργαστηρίου Μοριακής Βιολογίας (EMBL) στo Heidelberg, και από το 2005 ήταν Καθηγητής στο Imperial College του Λονδίνου. Πρωτοστάτησε στη δημιουργία του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Ερευνας (ERC), του οποίου υπήρξε και ο πρώτος Πρόεδρος κατά την περίοδο 2007-2010.

Η πανεπιστημιακή κοινότητα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου τιμά το έργο και την προσφορά του Φώτη Καφάτου και εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια του.