Στην Κύπρο το 72ο Παγκόσμιο συνέδριο του διεθνούς οργανισμού IAESTE International

Η Εθνική Επιτροπή IAESTE Κύπρου εξασφάλισε επιτυχώς τη διοργάνωση του 72ου  ετήσιου διεθνούς συνεδρίου του οργανισμού IAESTE International στην Κύπρο, που θα πραγματοποιηθεί την περίοδο 18-24 Ιανουαρίου 2019 στη Λεμεσό. Την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου θα κηρύξει ο Υπουργός Εξωτερικών κ. Νίκος Χριστοδουλίδης το Σάββατο 19 Ιανουαρίου και ώρα 8.30 π.μ στο ξενοδοχείο Mediterranean στη Λεμεσό.

Το συνέδριο αναμένεται να προσελκύσει πέραν των 275 εθνικών αντιπροσώπων από 85 χώρες από όλο τον κόσμο. Είναι η δεύτερη φορά που η Κύπρος επιλέχθηκε ως η διοργανώτρια χώρα του συνεδρίου και αποτελεί αναντίλεκτα τεράστια επιτυχία, μιας και προωθεί περαιτέρω την Κύπρο σε διεθνές επίπεδο και επιπλέον προωθεί στην Κύπρο τον ρόλο και τις ευκαιρίες που προσφέρει το IAESTE.

Ο Οργανισμός ΙΑΕSΤΕ (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) είναι ένας διεθνής μη κερδοσκοπικός οργανισμός (http://www.iaeste.org) ο οποίος ιδρύθηκε το 1948 για την προώθηση μιας διακρατικής ανταλλαγής φοιτητών και τοποθέτησης σε εργασιακούς χώρους.  Η φετινή χρονιά σηματοδοτεί την 72η επέτειο του προγράμματος IAESTE. Οι στόχοι του προγράμματος είναι να προσφέρει σε φοιτητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης επαγγελματική εμπειρία σχετική με τις σπουδές τους, να παρέχει στους εργοδότες προσοντούχους εκπαιδευόμενους, και να αυξάνει τον πολιτισμικό εμπλουτισμό των εκπαιδευόμενων και των χωρών που τους φιλοξενούν. Είναι αξιοσημείωτο να αναφέρουμε πως προσφέρονται ετησίως περισσότερες από 3.500 θέσεις εργασίας.

Η Κύπρος συμμετείχε στο πρόγραμμα μέσω του Α.Τ.Ι. από το 1980.  Το 2011 συστάθηκε το Σωματείο «IAESTE Cyprus» στο οποίο συμμετέχουν όλα τα κυπριακά πανεπιστήμια( Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Νεάπολις, Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Πανεπιστήμιο Φρέντερικ, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και University of Central Lancashire UCLan). Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) είναι από το 2011 ο διαχειριστής του προγράμματος και σε συνεργασία με εργοδότες και φοιτητές αναλαμβάνει μέσω του σωματείου «IAESTE Cyprus» την εξερχόμενη κινητικότητα Κυπρίων φοιτητών σε φορείς του εξωτερικού και την εισερχόμενη απασχόληση φοιτητών του εξωτερικού σε παραγωγικούς φορείς της Κύπρου (βιομηχανία, ημικρατικούς φορείς, τραπεζικούς οργανισμούς, εταιρείες κτλ.) με σκοπό την προώθηση της εκπαίδευσης και της γνώσης των φοιτητών, και την ενίσχυση της τεχνικής και επαγγελματικής τους άσκησης.

Τα οφέλη που προκύπτουν από την εφαρμογή του προγράμματος για τους φορείς / επιχειρήσεις / εργοδότες είναι πολλαπλά και συμπεριλαμβάνουν τη δυνατότητα απασχόλησης προσοντούχων εκπαιδευόμενων συνδέοντας την ανώτερη εκπαίδευση με την αγορά εργασίας, τη γνωριμία με το εν δυνάμει επιστημονικό προσωπικό.

Από την άλλη, οι φοιτητές, επωφελούνται με τη διακρατική γνώση και εμπειρία που αποκτούν, τόσο για την αγορά της Κύπρου αλλά και για την ευρύτερη ευρωπαϊκή / διεθνή αγορά εργασίας με δυνατότητα πρόσβασης στις αγορές αυτές. Η πολύχρονη λειτουργία του προγράμματος έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού με υψηλούς δείκτες επαγγελματικών προσόντων. Όλοι οι εκπαιδευόμενοι του IAESTE λαμβάνουν επίδομα που θα πρέπει τουλάχιστον να καλύπτει τη σίτιση, τη διαμονή, και τη μετακίνηση του εκπαιδευόμενου από τον χώρο διαμονής του προς την εργασία του και αντιστρόφως. Το ακριβές ποσό καθορίζεται από το κόστος ζωής στη χώρα υποδοχής και τον εργοδότη.