Συμμετοχή Σώτου Βοσκαρίδη στο Διεθνές “Education Forum 2019” στη Ρωσσία

Πραγματοποιήθηκε στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσσίας, από τις 25 μέχρι τις 29 Μαρτίου 2019, το 10ο Διεθνές “Education Forum 2019”, με κεντρικό θέμα “Μοντέρνα εκπαίδευση: Ο κώδικας της εποχής”, στο οποίο έλαβαν μέρος εκπαιδευτικοί από όλη τη Ρωσσική Ομοσπονδία καθώς και από άλλες 40 χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της Κύπρου.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών του Forum πραγματοποιήθηκαν σε διάφορα Πανεπιστήμια, Ακαδημίες, Κολλέγια και Σχολεία όλων των βαθμίδων σε όλη την επικράτεια της Αγίας Πετρούπολης, συνολικά δύο χιλιάδες εκδηλώσεις/ συναντήσεις/ συζητήσεις για τα σύγχρονα εκπαιδευτικά θέματα τα οποία απασχολούν μαθητές και μαθήτριες/ φοιτητές και φοιτήτριες, γονεις, εκπαιδευτικούς, τις διευθύνσεις των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και τις κυβερνήσεις των διαφόρων κρατών.

Στη Γενική Συνέλευση του Forum, η οποία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου στην Προεδρική Βιβλιοθήκη «Β. Ν. Γέλτσιν», απηύθηνε χαιρετισμό η Υπουργός Παιδείας της Ρωσσικής Ομοσπονδίας Δρ Ολγα Βασιλίεβα. Οι εργασίες της Γενικής Συνέλευσης είχαν πανηγυρικό χαρακτήρα λόγω συμπλήρωσης δέκα χρόνων του Διεθνούς Education Forum της Ρωσσίας.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο εκπροσώπησε στο Forum, για τέταρτη συνεχή χρονιά, μετά από πρόσκληση της Επιτροπής Παιδείας της Κυβέρνησης της Αγίας Πετρόυπολης, ο Δρ Σώτος Βοσκαρίδης, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου.

Ο Δρ Βοσκαρίδης έλαβε μέρος, ως ομιλητής, στην εκδήλωση με τίτλο “I-history” η οποία πραγματοποιήθηκε στο υπερσύγχρονο κτήριο - «Πάρκο Ιστορίας» της Πόλης, σε συζήτηση στη νεοϊδρυθείσα Ακαδημία Πληροφορικής Εκπαίδευσης, με θέμα «Τα εκπαιδευτικά κωδικά κλειδιά στη σύγχρονη εποχή”», σε πρωτοποριακή εκδήλωση, στο Γυμνάσιο «237», για την προώθηση της νεανικής επιχειρηματικότητας και σε διάφορες συζητήσεις και σε εκπαιδευτικά παιχνίδια στην Ακαδημία Πληροφορικής, με θέμα την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας των νέων».

Μετά το πέρας της Γενικής Συνέλευσης, ο Δρ Βοσκαρίδης είχε την ευκαιρία να έχει σύντομη στιχομυθία με την Υπουργό Παιδείας της Ρωσσίας, Δρ Ολγα Βασιλίεβα και στη συνέχεια ανταλλαγή απόψεων με τη Γενική Διευθύντρια του Υπουργείου Παιδείας της Φινλανδίας Liisa Pohjolainen, με θέμα τις εναλλακτικές μεθόδους διδασκαλίας και μάθησης