Εισαγωγή φοιτητών πτυχίου στo Τμήμα Καλών Τεχνών 2019-20, Αιτήσεις από Κύπρο και από Ελλάδα

Φοιτητικά Νέα Σπουδές Νέα-Ανακοινώσεις

1. Υποψήφιοι από Κύπρο

Με ευθύνη της Υπηρεσίας Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, οι Εξετάσεις για εισαγωγή στo Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου θα πραγματοποιηθούν κατά την περίοδο 26 - 30 Ιουνίου 2019, στο κτίριο «Τάσσος Παπαδόπουλος» στη Λεμεσό (Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία).

Οι Εξετάσεις διαρκούν πέντε (5) μέρες από τις 9:00 π.μ. – 3:00 μ.μ. Την πρώτη μέρα διεξαγωγής των Εξετάσεων οι υποψήφιοι καλούνται όπως προσέλθουν στις 8:00 π.μ. για οδηγίες και έλεγχο των προσωπικών τους στοιχείων.

Οι αιτήσεις υποψηφίων για συμμετοχή πρέπει να υποβληθούν στα Γραφεία της Υπηρεσίας Εξετάσεων, από τις 15 Απριλίου μέχρι τις 6 Μαΐου 2019. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθευτούν τα ειδικά έντυπα συμμετοχής στις Εξετάσεις από την Υπηρεσίας Εξετάσεων, από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ηλεκτρονικά από εδώ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν μαζί με την Αίτησή τους:

α) Πιστοποιημένο αντίγραφο του Απολυτηρίου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης ή Αποδεικτικό Απόλυσης (αφορά απόφοιτους προηγούμενων χρόνων)

β) Για απόφοιτους Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης 2019, η υποβολή πιστοποιημένου αντιγράφου του Απολυτηρίου ή Αποδεικτικού Απόλυσης, πρέπει να φτάσει στην Υπηρεσία Εξετάσεων από τους ίδιους τους υποψηφίους, το αργότερο μέχρι τις 30 Ιουνίου 2019

γ) Εξεταστικά τέλη ύψους €50. Οι υποψήφιοι που θα αποστείλουν ταχυδρομικώς την αίτησή τους θα πρέπει να εκδώσουν ταχυδρομική επιταγή προς: Αναπληρωτή Γενικό Διευθυντή Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού

δ) Δύο πρόσφατες φωτογραφίες πιστοποιημένες από Κοινοτάρχη της περιοχής διαμονής τους

ε) Αντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Πολιτικής Ταυτότητας

Για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες σχετικά με τις εξετάσεις πατήστε εδώ.

Οι υποψήφιοι πληροφορούνται ότι τα Δελτία Υποψηφίων καθώς και σχετικές οδηγίες θα τους αποσταλούν ταχυδρομικώς περί τα τέλη Μαΐου. Σε περίπτωση μη παραλαβής τους, παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με την Υπηρεσία Εξετάσεων, τηλ. 22582900.

Τονίζεται ότι οι εξετάσεις για εισαγωγή στο Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι ανεξάρτητες και διακριτές από τις εξετάσεις για εισαγωγή στις Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας, που θα πραγματοποιηθούν στα τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου 2019 από την Υπηρεσία Εξετάσεων.

2. Υποψήφιοι από Ελλάδα

Στο πλαίσιο των Κανονισμών περί Υπεράριθμων θέσεων σε Ειδικές Κατηγορίες στα Δημόσια Πανεπιστήμια Κύπρου (2009), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει θέσεις στο νέο πρόγραμμα πτυχίου στις Καλές Τέχνες σε υποψήφιους φοιτητές που είναι απόφοιτοι ή τελειόφοιτοι Λυκείου ή άλλου ισότιμου σχολείου της Ελλάδας.

Η κατανομή των θέσεων θα γίνει μέσω ειδικής εξεταστικής διαδικασίας που διοργανώνει το Τμήμα Καλών Τεχνών και περιλαμβάνει εξετάσεις καλλιτεχνικής δημιουργίας (με βαρύτητα 60%) και παρουσίαση και υποβολή καλλιτεχνικού πορτφόλιο (με βαρύτητα 40%).

Οι εξετάσεις διαρκούν δύο μέρες και θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη και Παρασκευή, 27 και 28 Ιουνίου 2019, από τις 9 πμ – 3 μμ, στα εργαστήρια του Τμήματος Καλών Τεχνών (οδός Αρχ. Κυπριανού, Λεμεσός). Την πρώτη μέρα διεξαγωγής των Εξετάσεων οι υποψήφιοι καλούνται όπως προσέλθουν στις 8:00 π.μ. για οδηγίες και έλεγχο των προσωπικών τους στοιχείων. Πατήστε εδώ για τις αναλυτικές οδηγίες εξετάσεων.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 6 Μαΐου – 7 Ιουνίου 2019.

Οι αιτήσεις, μαζί με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, υποβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου.  Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου (πατήστε εδώ).

Οι υποψήφιοι θα κληθούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά μαζί με την αίτησή τους:

α) Αντίγραφο του Απολυτηρίου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης ή Αποδεικτικό Απόλυσης (αφορά απόφοιτους προηγούμενων χρόνων). Για απόφοιτους Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης 2019, η υποβολή αντιγράφου του Απολυτηρίου ή Αποδεικτικού Απόλυσης, πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους υποψηφίους το αργότερο μέχρι τις 25 Ιουνίου 2019.

β) Μια πρόσφατη φωτογραφία μεγέθους διαβατηρίου

γ) Αντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Πολιτικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία και τις εξετάσεις πατήστε εδώ.

Όσοι υποβάλουν αίτηση θα λάβουν στην ηλεκτρονική τους διεύθυνση οδηγίες για τις εξετάσεις καθώς και το Δελτίο Υποψήφιου.

Η διαδικασία αυτή είναι ανεξάρτητη από τη διαδικασία κατανομής θέσεων για αποφοίτους σχολείων της Κύπρου που πραγματοποιείται την ίδια περίοδο με ευθύνη της Υπηρεσίας Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Είναι επίσης ανεξάρτητη από τις εξετάσεις για εισαγωγή στις Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας.

Διαμονή

Παρέχεται η δυνατότητα διαμονής σε διαμερίσματα που διαχειρίζεται το Πανεπιστήμιο (Εστίες), στο πλαίσιο του προγράμματος Θερινής Διαμονής. Για πληροφορίες, εδώ

Περισσότερες Πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711 και στην ιστοσελίδα (εδώ)