Καθοριστική συμβολή του ΤΠΚ στην υπόθεση ΑΣΤΡΑΣΟΛ

Την Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 2017, το Επαρχιακό Δικαστήριο Λευκωσίας ανακοίνωσε την τελική του απόφαση στην πολύκροτη υπόθεση και δίκη του εργοστασίου «Άστρασολ» στα Λατσιά, το οποίο κατασκεύαζε σόλες παπουτσιών, και από το φουγάρο του σκόρπιζε στους πέριξ κατοικούντες το δυνητικά καρκινογόνο διχλωρομεθάνιο.

Το δικαστήριο απεφάνθη ότι το εργοστάσιο ήταν υπεύθυνο για τη δημιουργία ενός συμπλέγματος καρκίνου στην οικιστική περιοχή γύρω από το εργοστάσιο.

Ο Δρ. Κων/νος Μακρής του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου μαζί με τον Δρα Μιχάλη Βωνιάτη ήταν οι τεχνικοί εμπειρογνώμονες που σχεδίασαν και εκτέλεσαν την έρευνα ανίχνευσης συμπλέγματος καρκίνου για λογαριασμό της Επιτροπής Καρκινοπαθών των Λατσιών στη Λευκωσία. Στη δικαστική απόφαση των 171 σελίδων, αναφέρεται οτι: «το δικαστήριο αποδέχτηκε εξ ολοκλήρου τη μαρτυρία και ευρήματα των Δρος Κων/νου Μακρή και Δρος Μιχάλη Βωνιάτη όπως προκύπτουν από τις μελέτες τους, τις οποίες και ανήγαγε σε ευρήματα του δικαστηρίου».

Αυτή είναι η πρώτη μελέτη περιβαλλοντικής υγείας στο γενικό πληθυσμό που συνδέει τις εκθέσεις σε διχλωρομεθανιο με την αύξηση περιστατικών καρκίνου του εγκεφάλου σε οικιστική περιοχή γύρω από το εργοστάσιο, παγκοσμίως. Είναι επίσης η πρώτη δικαστική υπόθεση στην Κύπρο που κερδίζεται με θέμα την ενοχοποίηση περιβαλλοντικών χημικών ρύπων και ανάπτυξης καρκίνου στον πληθυσμό.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία αποτελεί από την ίδρυσή του το 2004, το πρώτο ερευνητικό ίδρυμα στην Κύπρο που ασχολήθηκε αποκλειστικά με θέματα δημόσιας και περιβαλλοντικής υγείας και πλέον επιδεικνύει την 14‐ετή παρουσία του στα ακαδημαϊκά και ερευνητικά δρώμενα της Κύπρου, μέσω της προσφοράς επιτυχημένων μεταπτυχιακών και διδακτορικών προγραμμάτων, τη διενέργεια πληθυσμιακών μελετών και την προσφορά του στην κοινωνία σε θέματα δημόσιας υγείας.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ινστιτούτου θα βρείτε εδώ www.cut.ac.cy/cii

Η σχετική επιστημονική δημοσίευση της μελέτης που χρησιμοποιήθηκε στην εν λόγω δίκη μπορεί να βρεθεί στον παρακάτω σύνδεσμο: https://academic.oup.com/eurpub/advance-article-abstract/doi/10.1093/eurpub/ckx170/4344795?redirectedFrom=fulltext